The exchange rate determination in emerging markets: theory and practice
Yükselen piyasalarda döviz kuru belirlenmesi: Teori ve pratik
  1. Tez No: 207517
  2. Yazar: MEHRİN DALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL UZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yılların en çok konuşulan konularından biri, ekonomi çevrelerinin onlara olan ilgilerinin artmasından dolayı, yükselen piyasalardır. Bu ülkeler para, maliye ve döviz kuru politikalarındaki tercihlerinden dolayı incelenirler. Özellikle, döviz kuru politikası, ekonominin en temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Son zamanlarda, hangi yaklaşımın ülkelerin ekonomik ihtiyaçlarını daha iyi karşıladığını ve parasal yaklaşımın döviz kurundaki dalgalanmaları açıklayıp, açıklayamadığını anlamak için birçok test yapılmaktadır.Bu yüzden, bu tezdeki temel amaç, yükselen piyasalardaki döviz kuru hareketlerinin uzun dönem parasal model ile incelenmesidir. Bunun için özellikle Türkiye, Tayvan, Brezilya ve Arjantin örnekleri üzerinde durulmuştur. Uzun dönem parasal model, temelde, nominal döviz kuru ile parasal değişkenler (para arzı, reel gelir, nominal faiz oranı ve tüketici fiyat endeksi) arasında bir ilişkinin olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the major concerns of the recent years is to investigate the economies of the emerging markets, because of their increasing attraction in the economic arena. These countries are examined in terms of their preferences of monetary, fiscal and exchange rate policies. Especially, the exchange rate policy is one of the most essential driving factors of the economy. Recently, lots of tests are conducted in order to find out which approach best describes the countries? economic needs and among these approaches whether the monetary approach explain exchange rate fluctuations in emerging markets or not.Therefore, in this thesis, the main objective is to explain the exchange rate movements in the emerging countries, especially in Turkey, Taiwan, Brazil and Argentina, with the long-run monetary model approach, both theoretically and empirically. The core emphasize of the long-run monetary model of the exchange rate determination is a relation between the nominal exchange rate and the monetary variables such as the money supply, the real income, the nominal interest rate and the Consumer Price Index (CPI) differentials.