İ'câz-ı Kur'ân ilminin doğuş süreci
The Birth process of 'Science of İ'djâz al-Qor'an'
- Tez No: 207587
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kur'an'ın daha iyi anlasılabilmesi için slam bilginlerince gelistirilen önemliilimlerden birisi de i'câz-ı Kur'ân ilmidir. Kur'an'ın lafız, mana vb. açılardan diger sözve metinlere olan üstünlügünü ortaya çıkarmayı amaç edinen i'câz ilmi aynı zamandakelâmcılar, belâgatçılar ve uzmanlık alanlarının farklılıgına ragmen birçok bilgininüzerine egildigi bir alandır.'câz-ı Kur'ân ilminin dogus sürecini incelemeyi hedefledigimiz buarastırmamızda Kur'an'ın nüzûlünden baslayarak i'câz ilmiyle ilgili ilk eseri kalemealdıgı ve kendisinden sonra bu konuyla ilgili çalısmalara etki ettigi belirtilen Câhız'a (ö.255/869) kadar geçen süreç içersinde i'câz ilmiyle ilgili gelismeler tarihi kronolojiiçersinde ele alınmıstır. Ayrıca konuyla ilgili gelismeler aktarılırken çesitlidegerlendirmeler yapmak suretiyle bazı tespitler dile getirilmistir.
Özet (Çeviri)
?djâz al-Qor?an, which means literally miracleness of Qur?an, is a specificdiscipline which had been developed by Islamic scholars for a betterunderstanding and interpreting Qur?anic texts. Many scholars from a largediversity of disciplines, like theologians, philologists, commentators, concernedwith the ?djâz al-Qur?an. The main objective of ?djâz al-Qur?an studies inIslamic culture is to show the superiority of Qur?an over the ordinary texts whichproduced by human.In this thesis, our subject is mainly to study the emergence and firstdevelopments of the ?djâz al-Qor?an literature. Although the first specific studydevoted to this discipline is Cahız?s (d. 869) book, named ?Nazmu?l-Qur?an?,there are some other partial theories concerning the icaz of the Qur?an like ?sarfatheory? and some other recordings about qur?anic prophecy regarding futureevents etc.