Din sosyolojisi açısından misyonerlik ve günümüz İslam toplulukları
Abstract missionersm according to religion and todays Islamic communities
  1. Tez No: 207586
  2. Yazar: ERKAN TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Misyonerlik; görev, yetki, vekâlet, bir isin yapılması için verilen özel görevanlamına gelen ?misyon? kelimesinden türemistir. Bu isi yapan kimseye misyoner? vemisyonerin yaptıgı ise de Türkçe'de misyonerlik? denilmektedir Misyonerlik bütünevrensel dinler için geçerli olmakla beraber, Misyonerlik denilince akla Hıristiyanlar veHıristiyanlık gelmektedir. Bunun sebebi misyon kelimesine sartlara göre yüklenen anlamve bu anlamların Kutsal Kitab'a dayandırılmasıdır.Misyonerler slam ülkelerinde kendi hâkimiyetlerini hissettirmek ve buralardabaskı kurarak kargasa çıkarıp huzursuzlugun olusmasına neden olmuslardır. slamülkelerinde Misyonerligin yerlesmesi ve Müslümanların çocuklarınınHıristiyanlılastırılması, buralarda Hıristiyan yasam tarzının yerlesmesi için milyonlarcadolar harcanmıstır.
Özet (Çeviri)
Missionarism derived from the word ?mission? which means special task given toimplement a duty, an authority, a deputy or a job. The one who conducts this task has beencalled ?missionary? and the job carried out by missionary has been called ?missionarism?in Turkish. Although Missionarism is acceptable for all universal religions, Chiristians andChiristians come to one?s mind when missionarism is called. The reason of this is themeaningthat is put into the word ?mission? according to the corditions and these meaning?smade based on the Holy Bible.Missionarism let the Islamic countries know about their dominance and causedtrouble inciting a chaos there and keeping these cuntries under their thumb. Million dolarswere spent to make Muslim children become Chiristians and to ensure Chiristian life stylepopular in ıslamic countries in onder to make missionarism populer in these countries