Çekten cayma ve ödeme yasağı
Recourse cheque and prohibition of disbursement
  1. Tez No: 207590
  2. Yazar: YEŞİM AKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER PEKDİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çek, kesidecinin muhataba verdigi ödeme yetkisi ile senet üzerinde yazılı bedelinhamile ödenmesini saglayan ticari bir senettir. Çekin hukuki niteligi havaledir.Çekte üçlü bir iliski vardır:Bir tarafta, çeki tanzim eden kesideci,Diger tarafta, çek bedelini ödeyecek olan muhatap,Üçüncü tarafta ise çek bedelini tahsil edecek olan hamil.Çekten cayma, kesidecinin muhataba vemis oldugu ödeme yetkisini geri almasıdır.Çekten caymanın hukuki niteligi havaleden rücudur (Tirk Ticaret Kanunu md. 711/1-2).Çekten caymanın sartları:1-Hukuken geçerli bir çek olmalı,2-.braz süresi geçmis olmalı,3-Bu süre içinde çek ibraz edilmemis olmalı,4-Kesideci cayma beyanında bulunmalıdır.Ödeme yasagı, muhatabın ödeme yükümlülügünün geri alınmasıdır. Ödeme yasagınınhukuki niteligi ihtiyati tedbirdir (Türk Ticaret Kanunu md. 711/3).Ödeme yasagının sartları:1-Hukuken geçerli bir çek olmalı,2-Çek çalınmıs, gasp edilmis veya kaybedilmis olmalı,3- .braz süresi sona ermemis olmalı,4-Kesideci ödeme yasagı beyanında bulunmalıdır.Kesideci çekten cayma hakkından feragat edebilir ancak ödeme yasagı hakkındanferagat edemez.Son olarak, her iki beyan da kesideci tarafından her zaman geri alınabilir.
Özet (Çeviri)
A cheque is an order upon a bank for payment of a specified sum of money to aperson therein named, drawn upon a deposit of funds, payable instantly on demand. Legalquality of the cheque is the remittance.There are three parts in relation of cheque:The first part is drawer who draws the cheque,The second part is drawee who is to pay,The third part is bearer who obtain payment.The recourse of cheque is a jurisdiction of disbursement which is given to a draweeby a drawer the recalling. Legal quality of the recourse of cheque is a recourse from theremittance (Turkish Commercial Code Art. 711/1-2).Terms of the recourse of cheque:1-There should be a cheque that is having legal strength,2-The time of presentation should expire,3-The cheque should not present in this period,4-The drawer should declare right of recourse.The prohibition of disbursement is a concluding declaration that is charging ofdisbursement of drawee. Legal quality of the prohibition of disbursement is a cautionaryjudgement (Turkish Commercial Code Article 711/3).Terms of the prohibition of cheque:1-There should be a cheque that is having legal strength,2-The cheque should be stolen, usurped or lost,3- The time of presentation should not expire,4-The drawer should declare the prohibition of disbursement.The drawer should relinquish from the right of recourse should, but should notrelinquish from the right of prohibition of disbursement.And finally, these declarations are always recalled by drawer.