Çekin unsurları ve çekte ödeme
  1. Tez No: 547152
  2. Yazar: ZEYNEP ÇELİK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çek, bankadaki mevcut üzerinden ödemeler yapılmasına imkân veren ve ticaret hayatında oldukça yaygın kullanım alanı olan bir kıymetli evraktır. Niteliği gereği bir ödeme aracı olan çek, bankalar tarafından bastırılır ve hesap sahibinin muhatap bankadaki hesabından istediği kişi ya da kişilere ödeme yapmasını sağlar. Bu çalışmamızda birinci bölümde, çekin unsurları Türk Ticaret Kanunu açısından ve 5941 sayılı Çek Kanunu açısından değerlendirilmiştir. İkinci bölümde çekte ödeme incelenmiştir. Çekin ödenmek üzere ibrazı aşamasında süresi, vade sorunu, ibrazın yapılacağı muhatap, ibraz süresinin uzaması, ileri tarihli çekler, mücbir sebepten dolayı süresinde ibraz edilmeyen çekler ve ibraz süresi geçtikten sonra çekin ibrazı incelenmiştir. Ayrıca çekin ödenmesinde muhatap bankanın yükümlülüğü ele alınmıştır. Ödemenin önlenmesi başlığında ise, çekten cayma konusu incelenmiştir. Son olarak da sahte veya tahrif edilmiş çek üzerinde durulmuştur. Çalışmamızda ayrıca doktrindeki görüşler ve Yargıtay uygulamalarına sıklıkla yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Check, is a widely used negotiable instrument in trade transactions that enables to make any payment in accordance with current legislation. Check, with its nature as a payment method, is issued by banks and makes it possible to let someone to pay whoever he wants by his money from one bank to another. İt is evaluated the aspecsts of check from the perspective of Turkish Commercial Code and Law of Cheques no 5941 in the first part of this study. The second part focuses on the payment through check. The process of submitting the check for payment, the problem of due date, interlocuter to submit the check, time extension of submitting the check, future dated checks, checks that couldn't be submitted due to compelling reasons, and checks submitted after due date are all examined. Moreover, the responsibilities of interlocuter bank are analysed. Regarding Postponement of payment, retracment of payment is examined. Finally, fake or falsified checks are discussed in detail. İn this both the doctrine and Case Law analysed.