Türk Ceza Hukukunda rüşvet suçu
Crime of bribe in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 207619
  2. Yazar: RAŞİT GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Rüsvet, kamu görevlisinin icbar veya ikna seklinde bir hareketi olmadan görevinin gereklerine aykırı olarak bir isi yapması veya yapmaması için fert ile vardıgı anlasma sonucunda yarar saglamasıdır. Rüsvet suçu, 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanununun ikinci kitabının ?Millete ve Devlete Karsı Suçlar ve Son Hükümler? baslıklı dördüncü kısmının ?Kamu daresinin Güvenilirligine ve sleyisine Karsı Suçlar? baslıklı bölümünde 252 ile 254. maddeler arasında hükme baglanmıstır. Bu çalısmamızda rüsvet suçları üç bölümde incelenmistir. Birinci bölümde rüsvet kavramı tanımlanarak, rüsvet suçlarıyla ilgili Türk Ceza Kanununun sistemi anlatılmıs, 765 sayılı eski TCK'nun rüsvet suçuna iliskin hükümleri ile 5237 sayılı yeni TCK'nun hükümleri arasındaki farklar belirtilmistir. Bundan baska rüsvet suçlarının tarihi gelisimi, mukayeseli hukukta ki yeri ve rüsvet suçları ile korunan hukuksal yarar incelenmistir. kinci bölümde, rüsvet suçunun yapısı, rüsvet anlasması ve rüsvet suçunun unsurları olan tipiklik, maddi unsur, hukuka aykırılık unsuru ve manevi unsur incelenmistir. Üçünce bölümde ise, rüsvet suçunun özel görünüs sekilleri, cezayı ortadan kaldıran sebep olan etkin pismanlık, kovusturma usulü, müeyyide ve rüsvet ile irtikap suçları arasındaki farklar ele alınmıstır. 5237 sayılı TCK'da 765 sayılı eski TCK'dan farklı olarak göreve uygun olarak yapılacak is için rüsvet alınması veya bu amaçla rüsvet verilmesi suçları düzenlenmemis, sadece nitelikli rüsvet fiilleri yaptırıma baglanmıstır. 765 sayılı TCK'da rüsvet alma ve rüsvet verme birbirinden bagımsız iki ayrı suç olarak kabul edilmesine karsın, 5237 sayılı TCK'da tek suç olarak kabul etmistir. Rüsvet suçlarında rüsvet alan kamu görevlisi ve rüsvet veren kisi olmak üzere zorunlu olarak iki faile ve kanuni tipe uygun fiile gerek oldugundan, rüsvet suçları çok failli suçlardandır.
Özet (Çeviri)
Bribe is a crime which provides benefit to public servant who does or doesn?t do a work which is contrary to the necessity of his job without his mowement at the end of the agreement with a person . Crime of Bribe is equivalent to fourth section named ?Crimes to the credibility of Public management and process? and numbered between 252 of 254 articles of the title ?Crimes against to the government, notion and the last judgement with the second book of new Turkish Criminal Code numbered with 5237. In this study crime of Bribe has been studied in three sections. In the first section, the concept of bribe has been described, the differences of judgement about crime of bribe between the New Turkish Criminal Code numbered with 5237 and the old Turkish Criminal Code numbered with 765 have been told. And also the system of Turkish Criminal Code about crime of Bribe has been explained. However the historical development of Bribe?s crime, the place of it in comparative law and legal profits which are protected with the crime of bribe have been investigated. In the second section, the structure of Bribe Crime, agreement of Bribe and the elements of Bribe Crime are explained. However in the third section, the appearance ways of Bribe, repentance, the ways of investigation and the differences of bribe with crimes of algebra are touched upon. Giving bribe and receiving bribe are admitted as different crimes in Turkish Criminal Code numbered with 5237. But in the New Turkish Criminal Code, bribe is accepted as a self crime. The bribe is a crime which has to be committed with more than one person as receiver and bribegiver. So it is a crime which has too many offenders.