Türk ceza hukukunda rüşvet suçu
The crime of bribery in Turkish criminal law
- Tez No: 924441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Rüşvet suçu, tarih boyunca kurulan veya kurulmaya çalışılan hukuk sistemlerinin en büyük düşmanlarından biri olmuştur. Tüm güvenlik ve yargı mekanizmalarını boşa çıkarma potansiyeline sahip olan bu suç, neredeyse her devletin son derece çekindiği ve önlemeye gayret ettiği bir suçtur. Çalışmamızda; rüşvet suçunun etimolojik incelemesini ve Türk Devletleri bakımından bu suçun yakın tarihsel gelişimini, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile bu konu hakkında yapılan ilk düzenlemeler ile bugün yürürlükte olan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu bağlamında bu suça yönelik bütün düzenlemeleri inceleyip izah etmeyi amaçladık. Bununla birlikte, Avrupa ve diğer evrensel kuruluşların bu suç ile ilgili atmış olduğu adımlar izlenmiş ve söz konusu suçun, kendisine benzer olan diğer suçlarla mukayese edilmesine gayret gösterilmiştir. Çalışmada genel olarak rüşvet suçunun yalnızca bir suç olmadığını, bu suçun sonuçlarının, içinde yaşanılan toplum ve ülke açısından çok daha ağır olduğunu belirterek rüşvet suçunun toplumsal yozlaşma ve kaos ortamı yaratma olasılığı taşıdığını ifade etmeyi hedefledik.
Özet (Çeviri)
The crime of bribery has been one of the biggest enemies of legal systems established or tried to be established throughout history. Bribery, which has the potential to invalidate all security and judicial mechanisms, is a crime that almost every state refrains from and strives to prevent. In our study, we aimed to examine and explain the etymological investigation of the bribery crime and the recent history of this crime from the perspective of the Turkish States, the first regulations made on this issue with the establishment of the Republic of Turkey, as well as all the regulations for this crime in the context of the Turkish Criminal Code No. 5237, which is in force today. In addition, the actions taken by European and other universal organizations regarding this crime have been tracked and efforts have been made to compare this crime with other crimes similar to it. In the study, we aimed to state that the crime of bribery, in general, is not only a crime, its consequences are far more severe for the society and the country we live. In this way, we intended to highlight that the crime of bribery is likely to create an environment of social corruption and chaos.