Muhammed b. Ca'fer es-Sanhaci'nin 'Şerhu Akideti Ebi İshak el-İsferayini' adlı eserine göre Ebu İshak el-İsferayini'nin kelami görüşleri
Views based on kelam of Ebu İshak el-İsferayini according to the work by Muhammed b. Ca'fer es-Sanhaci named 'Şerhu Akideti Ebi İshak el-İsferayini
- Tez No: 207627
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞEVKİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Ebu shak el-sferayini, Kadı Ebubekir el-Bakıllani ve bn Furek ile birlikte Es'ariyye'nin bir sistemli bir kelam ekolu haline gelmesini saglayanlardan biridir. Döneminin önemli fıkıh ve kelam alimlerinden olan sferayini'nin eserlerinin bir çogu günümüze ulasmamıstır. Bununla birlikte Sanhaci'nin“Serhu Akideti Ebi shak el-sferayini”adlı eseri onun kelam sistemini ortaya koyması bakımından önemli bir eserdir. Bu tezimizde Sanhaci'nin eseri nesre hazırlanmıs ve bu eserden yola çıkılarak sferayini'nin kelami görüsleri, alem, uluhiyyet, nübüvvet ve ahiret baslıklarıyla ortaya konmaya çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
Along with Kadı Ebubekir el-Bakıllani and bn Furek, Ebu shak el-sferayini is one of the people that had caused ?Es?ariyye? to become a systematical kelam (words of the religious Scriptures) school. Many works of sferayini, who had been one of the notable fıkıh (Muslim canonical jurisprudence) and kelam (words of the religious Scriptures) scholars in his period, have not attain our days. Nevertheless, the work by Sanhaci named ?Serhu Akideti Ebi shak el-sferayini? is an essential work in terms of manifesting sferayini?s system of kelam. In our thesis, work by Sanhaci was edited, and it was attempted to bring up the sferayini?s views based on kelam under the titles of alem (universe), uluhiyyet (nature and essence of God), nübüvvet (gift of prophecy) and ahiret (hereafter).