Competency based training needs assessment
Yetkinlik bazlı eğitim ihtiyaç analizi
  1. Tez No: 207628
  2. Yazar: ZEYNEP ÜMİT CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ARTAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalısmanın amacı, firmaların egitim ihtiyaç analizi üzerine olançalısmalarını degerlendirmek ve bu amaçla egitim ihtiyaç analizleriniyetkinlik degerlendirmeleri ile yapıp yapmadıgını, egitim ihtiyacınınbelirlenmesinde kullanılan teknikleri kullanıp kullanmadıklarını ya dahangilerini kullandıklarını, egitim planlarının kisilerin yetkinlikleri ile örtüsüpörtüsmedigini ve degerlendirmelerin ünvanlara göre spesifik olarak yapılıpyapılmadıgı yönündeki görüsleri ortaya çıkarmaktır. Bu çalısmada, egitimihtiyaç analizlerinin yetkinliklere dayandırılarak yapılması gerekliligisavunulmustur. Bu durumu incelemek amacıyla, 116 kisiden geri dönen 21soruluk bir anket uygulanmıstır. Anket sonuçları, çogunlugun egitim ihtiyacıanalizi yaptıgını ve bu uygulamayı da yetkinlikler bazında degerlendirdigigörüsünü ispatlamıstır. Arastırma aynı zamanda, kisilerin is tanımlarınıyerine getirmek üzere gerekli yetkinlik düzeylerine sahip olduklarını ve istanımları kapsamında gerekli mesleki/teknik egitimleri aldıklarını da ortayakoymustur. Ancak egitim planlaması konusunda herkese esit fırsatsaglanması konusunda belli bir miktarda inançsızlık tespit edilmekle birlikte,üst düzey çalısan kesiminin öncelik sırası oldugu görüsü de ortaya çıkmıstır.Bu durum, egitim ihtiyaç analizi uygulaması içindeki bazı sistemaksaklıklarına isaret etmektedir
Özet (Çeviri)
Tha aim of this study is to assess the companys? works on thetraining needs assessment and for this purpose to identify whether theydetermine the training needs according to the competencies, use thetechniques in the needs assessment, do the competencies match withtraining plans individually and assess the competencies related with the jobtitles. In this study, it?s been defensed that, training needs assessmentsshould be made according to the competencies. To observe this situation, aquestionnaire consists of 21 questions were applied and 116 of them cameback. The research proved that the majority of all, determine the trainingneeds and base this on to the competencies. The research also exposedthat, employees owned the necessary competencies to perform their tasksand got all the technical/occupational trainings related with their job.Nevertheless, with a small ratio, a disbelief is met against to giving equalopportunity in making the training plans of the employees. They believedexecutives have priority in the training plans. This exposed that, someapplication defects exist in the training needs assessment.