Bankacılık sektöründe küçülmenin insan kaynakları üzerine etkileri
The effects of downsizing in banking sector on human resources
  1. Tez No: 207643
  2. Yazar: AYŞE TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
sletmeler gelisen iç ve dıs sartlara göre, kaynaklarını rasyonel olarak kullanmak için yeni stratejik alternatiflere yönelmislerdir. Kullanılan stratejik alternatiflerin basında örgütsel küçülme stratejisi gelmektedir. Kamu sektöründeki örgütsel küçülme stratejisi uygulamaları, sanayilesmis ve gelismis ülkelerin ekonomik reform programlarının önemli bir parçasıdır. Örgütsel küçülmeyi gerekli kılan en önemli faktörler; küresel rekabet, sirket birlesmeleri, yeni teknolojiler ve yıllardan beri isletme bünyelerinde birikmis kalabalık isgücüdür. Rekabet, teknolojik gelismeler ve karlılıga yönelik hedefler isgörenlerin en kolay algılayabildikleri hedeflerdir. Örgütsel küçülme stratejisi izleyecek olan firmalar detaylı bir sekilde temel prensip ve kriterleri içeren stratejik insan kaynakları planlaması yapmalıdır. Bu çalısmayla organizasyonel yapılardaki küçülmenin nedenleri analiz edilerek, küçülme stratejilerinin insan kaynakları yönetimi üzerindeki pozitif ve negatif sonuçlarının analiz edilmesi, küçülmenin kamu sektörünün yapısal degisiminde oynadıgı rol ve beraberinde getirecegi davranıs sorunlarının incelenmesi ve bu sorunların giderilmesine yönelik sistematik bir plan çerçevesinde çözüm önerileri gelistirilmesi hedeflenmektedir. Örgütsel küçülmenin özellikle bireye yönelik negatif duygu ve düsünceler seklinde ortaya çıkan olumsuz etkileri ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için isletmelerin yöneticileri, stratejik planlama sürecinde karsılıklı iletisim, çalısan katılımı konusunda basarılı bir uygulama göstermelidirler
Özet (Çeviri)
Influenced by the developing internal and external conditions the companies tend to adapt new strategic alternatives to utilize their resources effectively. Among these strategic alternatives, organizational downsizing strategy ranks first. The implementations of organizational downsizing strategy in public sector are an important part of economic reform programs in industrialized and developed countries. The most important factors that necessitate organizational downsizing are; global competition, mergers, new technologies, and excessive workforce accumulated within the company throughout years. The goals of downsizing towards competition, technological developments, and profitability are easily perceived by the employees. The firms that decided to follow organizational downsizing strategy should construct a strategic human resources plan involving basic principles and criteria in details. The purposes of this study are; the analysis of positive and negative results of the downsizing strategies on human resources management by analysing the causes of downsizing in organizational structures, to determine the role of downsizing on the structural change of public sector and the analysis of behavioural problems arising thereof, and to develop proposals to solve these problems within a systematic framework. The adverse effects of downsizing especially occuring in the form of negative feelings and thoughts of individuals must be eliminated. To do this, the managers of companies should perform a successful management in communication and corporate governance throughout strategic planning.