Girişimcilerin, girişimcilik tipleri ile çalışma amaçları arasındaki ilişki
The relationship between the entrepreneurship types and working purposes of entrepreneurs
  1. Tez No: 207655
  2. Yazar: EVRİM ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mc Clelland girisimciligin gelismesinin, ekonomik güdülerden ziyade, psikolojik bir güdü olan güç, basarı ve baglılık ihtiyacına baglı oldugunu belirtmektedir. Bu anlamda girisimcilerin psikolojik yaklasım içerisinde güç odaklı, basarı odaklı ve baglılık odaklı olarak faaliyette bulundukları söylenebilir. Diger yandan bu girisimcilerin çalısma amaçları incelendiginde farklı güdülere sahip olanların farklı çalısma amaçları ortaya koydukları ifade edilmektedir. Çalısma, bireyin prestij, kimlik ve belirli bir çevreye ait olma duygularının etkili oldugu bir kavrama ve süreçler bütünüdür. Çalısma faaliyeti süresinde belirli amaca ulasmak isteyen bireylerin bireysel çalısma amaçları farklılıklar göstermektedir. Bu anlamda birbirinden farklı insanların farklı çalısma amaçlarına sahip olabilecekleri muhakkaktır. Girisimcilerin, girisimcilik tipleri ile çalısma amaçları arasındaki iliski adlı bu çalısmada, Mc Clelland'ın güç, basarı ve baglılık ihtiyacı ile bireysel çalısma amaçları degiskenleri ele alınarak, farklı girisimcilik tipleri (güç odaklı, basarı odaklı ve baglılık odaklı) için çalısma amaçları ortaya konmaya çalısılmıstır. Arastırmanın evrenini stanbul'daki mes ve kitelli sanayi sitelerinde ve yakınlarında faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli isletme sahipleri veya ortakları olusturmustur. Arastırma yöntemi olarak anket kullanılmıstır. Arastırma sonucunda girisimcilik tipleri literatürde de bahsi geçtigi gibi üç baslık (güç odaklı, basarı odaklı ve baglılık odaklı) içerisinde ele alınmıstır. Çalısma amaçlarında ise dokuz faktöre ulasılmıstır. Bir baska deyisle çalısma amaçları dokuz baslık altında toplanmıstır. Tüm bunlarda hareketle güç odaklı, basarı odaklı ve baglılık odaklı girisimcilik tiplerinin çalısma amaçları faktörlerine verdikleri önem bakımından birbirlerinden farklılastıkları bulunmustur
Özet (Çeviri)
Mc Clelland states that the development of entrepreneurship depends on psychological drives like the need for power, success and dependency rather than economic drives. In this respect, it can be said that entrepreneurs act as power-focused, success-focused and dependency-focused within a psychological approach. On the other hand, it is indicated that the ones having different working purposes have different drives when their working purposes are analyzed. Working is a set of perception and processes in which an individual?s prestige, identity and senses of belonging to a specific community is effective. The purposes of an individual who desires to reach a specific goal during working activity differ. Hence, it is possible that people who are different from each other have different working purposes. In this paper, ?the relationship between the entrepreneurship types and working purposes of entrepreneurs?, working purposes for various entrepreneurship types (powerfocused, success-focused and dependency-focused) are aimed to demonstrate by handling the variables of Mc Clelland?s needs for power, success and dependency, and individual working purposes. Imes in Istanbul and the owners or the sharers of the small and medium scale enterprises operating in Ikitelli industrial site have formed total field under survey. Questionnaires are used as the method of research. As a result of the research, entrepreneurship types are studied under three topics (power-focused, success-focused and dependency-focused) as it is mentioned in the literature. Nine factors are reached in working purposes. In other words, working purposes are collected under nine topics. In conclusion, it has been found out that the power-focused, succes-focused and dependency-focused entrepreneurship types differ from each other in terms of the importance they pay to the working purposes.