Türk iş hukukunda İbraname uygulamaları
The release applications in Turkish labour law
  1. Tez No: 207668
  2. Yazar: TUĞBA ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İbra işçinin işverenle yaptığı bir sözleşme ile alacağından kısmen veya tamamen vazgeçerek işvereni borcundan kurtarmasıdır. Borçlar Hukukunda olduğu gibi Türk İş Hukukunda da ibra yasal olarak düzenlenmemiş, bu boşluk Yargıtay Kararları ile doldurulmaya çalışılmıştır. Yargıtay kararlarında feragatname, sulh sözleşmesi, olumsuz borç ikrarı adı altında düzenlenen belgeler de ibra kavramı altında değerlendirilmektedir. Bu durum ibra kurumunun hukuki niteliğini tartışmalı hale getirmektedir. Yasal düzenleme bulunmadığından İş Hukukunda ibranamelerin geçerlilik koşulları Yargıtay Kararları ile belirlenmeye çalışılmıştır. Buna göre ibra sözleşmesi kurulurken işçinin iradesi sakatlanmamış olmalı, taraflar ehliyet sahibi olmalı, ibraname iş sözleşmesi sona erdikten sonra düzenlenmeli, çelişkili olmamalı, işverene teslim edilmiş olmalı, açıklık içermeli ve kapsamı belirli olmalıdır. Ancak Yargıtay'ın ibra konusunda vermiş olduğu tüm kararlar tutarlılık göstermemektedir. Özellikle Yargıtay iş kazasından sonra düzenlenen ibranameler ile iş sözleşmesi sona erdikten sonra düzenlenen ibranameler konusunda farklı kararlar vermektedir. Bu durumun başlıca nedeni bu konuda yasal bir düzenleme bulunmamasıdır. Bu sebeple ibra, Borçlar Kanunu Tasarısında ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The release is liberation employer from his debt totally or partly with a contract by employee. The Turkish Code of Obligations and also In Turkish Labour Law, the release isn?t legally described so, this silence of the law is tried to fill with decisions of The Supreme Court. In decisions of The Supreme Court, relinquishment, peace contract, negative acknowledgement of debt, are featured with the name the release. In this case, there is no legal arrangement and the validity conditions of the release are described by decisions of The Supreme Court. According to these validity conditions, while making agreement, there shouldn?t be invalidity of the mind, parties of agreement should be capable, the release contract should be arranged when the labour contract ends, there shouldn?t be any contradiction, The release contract should be delivered to employee, it should be clear and comprehension must be indicated. However, the decisions by The Supreme Court are not show any consistency, especially when The Supreme Court decides differently about the release that are signed after the occupational accident and labour contracts. The most important reason is there is silence of the law about release so the release is arranged in detail in The Draft Bill of Code of Obligations.