Türk iş hukukunda ibraname
Release agreement in Turkish labor law
  1. Tez No: 919355
  2. Yazar: METEHAN AĞKAVAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İbra sözleşmesi, alacaklı ve borçlunun aralarındaki borca uzlaşarak son verdikleri bir sözleşme türüdür. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu (TBK) öncesinde ibra sözleşmesine ilişkin Türk Hukuku'nda herhangi bir düzenleme bulunmamaktaydı. Bu konudaki mevzuat boşluğu Yargıtay kararları ve öğreti görüşleri ile şekillenmekteydi. 01.07.2012 tarihinde 6098 sayılı TBK'nın yürürlüğe girmesiyle Türk Hukuku'nda ibra sözleşmesine dair eksiklikler giderilmeye çalışılmıştır. İbra sözleşmesi, borcu kısmen veya tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple tarafların arasında şüpheye yer vermeyecek bir borcun olması gerekir. Genel itibarıyla borç ilişkilerinde borcu ortadan kaldırmak amacıyla düzenlenen ibra sözleşmelerinin uygulamada sıklıkla iş ilişkilerinde de düzenlendiği görülmektedir. 6098 sayılı Kanun, iş ilişkilerinde düzenlenecek olan ibra sözleşmeleri için farklı bir düzenleme getirmiş ve iş sözleşmelerinde ibranın geçerliliğini farklı şekil şartlarına tabi kılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde genel hükümler kapsamında ibra incelenerek, ibra sözleşmesinin geçerli olması için aranan genel koşullara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde İş Hukuku alanında düzenlenecek olan ibra sözleşmelerinin geçerliliği; Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde, öğreti görüşleri ve yargı kararları doğrultusunda incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise ibra sözleşmesi benzer kurumlarla karşılaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A release is a type of contract in which the creditor and the debtor terminate the debt between them by compromise. Prior to the Turkish Code of Obligations No. 6098, there was no regulation in Turkish Law regarding the release agreement. With the entry into force of the Turkish Code of Obligations No. 6098 on 01.07.2012, the deficiencies regarding the release agreement in Turkish Law were tried to be eliminated. The release agreement eliminates the debt partially or completely. For this reason, there should not be a debt between the parties that leaves no room for doubt. In practice, it is seen that release agreements, which are generally regulated in order to eliminate the debt in debt relations, are frequently regulated in labor relations. Law No. 6098 has introduced a different regulation for release agreements to be issued in labor relations and subjected the validity or release agreements in labor contracts to different conditions. In the first part of the study, the release is analyzed within the scope of general provisions and the general conditions sought for the release agreement to be valid are included. In the second part of the study, the validity of the release agreements to be issued in the field of Labor Law is tried to be examined within the framework of the Turkish Code of Obligations, in line with the opinions of the doctrine and judicial decisions. In the third part of the study, release agreements are compared with similar institutions.