Türk Borçlar Hukukunda ibra
The release agreement in the Turkish Code of obligations
- Tez No: 262670
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İbra sözleşmesi, alacaklının borcunu elde etmeden alacağından vazgeçerek borçluyu borçtan kurtarma iradesini belirtmesi ve borçlunun da bunu kabul etmesi üzerine oluşmaktadır. Borçlar hukukunda olduğu gibi Türk iş hukukunda da ibra yasal olarak düzenlenmemiştir. Bu boşluk Yargıtay kararları ile doldurulmaya çalışılmıştır.Tarafların arasındaki ilişkinin çözümlenmesi amacıyla düzenlenen ?ibra sözleşmesi? açık ifadelerle kanunlarımızda düzenlenmemekle birlikte; öğreti ve Yargıtay uygulamasıyla açıklığa kavuşturulmaya çalışılan ve genel kabul gören bir kurumdur. Tarafların bu sözleşme içeriğini, ibra sözleşmesiyle birlikte bir çok başka sözleşmenin unsurlarını da barındıracak şekilde düzenlemeleri, bu kurumun açık bir sistematiğe ve kapsamının belirlenememesine yol açmaktadır. Yargıtay kararlarında bile feragatname, sulh sözleşmesi, menfi borç ikrarı adı altında düzenlenen belgeler de ibra kavramı altında değerlendirilmektedir.Bu konuda yasal bir düzenleme bulunmaması ayrıca ibra kurumunun hukuki niteliğini tartışmalı olmasının, geçerlilik koşullarının Yargıtay kararlarında yer bulmasının da sebebidir. İbraname çelişkili olmamalı, açık, kesin ve kapsamı belli olmalıdır. Maalesef Yargıtay' ın ibra konusunda vermiş olduğu tüm kararlar tutarlılık göstermemektedir. Bu sebeple ibra, Borçlar Kanunu Tasarısı' nda ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Böyle bir düzenleme, hukukun etkinliği ve güvenirliği bakımından en güzel çözüm tarzı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the ?release agreement? creditor declares its intent to relive debtor from its dept by waiving its receivables without collecting or obtaining such receivables and teh debtor accepts and approves such declaration of the creditor. The Turkish Code of Obligations and also In Turkish Labour Law, the release isn?t legally described. This silence of the law is tried to fill with decisions of the Supreme Court.Although ?release agreement? which is arranged for the purposes of finalization and settlement of the relations between parties is not regulated with clear statements in our legislation, it is a generally recognized establishment which is tried to be clarified by virtue of doctrines and principles besides the applications of supreme Court of Appeals. Parties arrange content of this agreement by including various elements of other agreements together with the terms of the release agreement causes this establishment not to have a clear systematic and a clarified and specified scope. Even in decisions of The Supreme Court, relinquishment, peace contract, negative acknowledgement of dept, are featured with the name the release.The silence of the law is also the reason of why, there is no legal agreement and the validity conditions of the release are described by decisions of The Supreme Court. The release contract should be clear, definite and comprehension must be indicated. Unfortunately, the decisions by The Supreme Court are not show any consistency. So the release is arranged in detail in The Draft Bill of Code of Obligations. Such an arrangement will be the best solution in terms of the efficiency and reliability of the law.