Kelam kaynaklerında kadın
Woman in Kalam sources
  1. Tez No: 207691
  2. Yazar: MÜNİRE MUTLUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİM YEPREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Yeni ilm-i kelâm döneminde Batı'da ortaya çıkan feminizm slâm dünyasını etkilemis, basta Osmanlı Devleti olmak üzere çesitli ülkelerde düsünürler kadın meselesini ele almıslardır. Bu çalısma ile kelâm kaynaklarında kadın konusunun ne sekilde ele alındıgı anlatılmaya çalısılmıstır. Bu sebeple ilk olarak klasik dönem kelâm metinlerinde geçen peygamberlik ve devlet yöneticiligi ile ilgili cinsiyet tartısmalarına yer verilmistir. Sonra yeni ilm-i kelâm döneminde kadın meselesinin ortaya çıkısından bahsedilmistir. Kelâm alimlerinin kadın meselesine yaklasımları ele alınmıs, bu meseleyle baglantılı olarak slâm'ın kadına bahsettigi hak ve imtiyazlar, kadının tesettürü, sosyal hayata katılımı, aile hayatında kadın ve ilgili konular müstakil baslıklar halinde islenmistir.
Özet (Çeviri)
The Feminism movement that appeared during Kalam Period in the west affected Islamic World and the intellectuals discussed ?woman subject? in various Islamic Countries, especially in the Otoman Empire. With this study the methods of discussing the woman subject were tried to be explained in Kalam sources.There fore primarily the gender discussions about the prophethood and state administration of the women existing in Classical Kalam Texts were discussed. Afterwards, the emergence of the woman subject in the west and Islamic World was analysed in Modern Kalam Period. The approaches of the Kalam Scholars to the woman subject were discussed, too. In connection with this subject the rights and privileges of women granted to the women by Islam, the headscarf issue, their participation in the social life and the family life and other related subjects were discussed under separate headlines.