Yetkili kamu görevlisinin resmi evrakta sahtekarlık suçu
Forgery on document made by outhorized public offical
  1. Tez No: 207690
  2. Yazar: ERTAN AYDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Belgelerin, hukuk sistemi içerisinde hukuki ilişkiler kurulmasında ve bunların ispatı açısındanönemli bir yeri vardır. Belgelerin güvenirliğine ve doğruluğuna toplum tarafından oluşan ortak bir inançvardır ki; bu da kamu güvenidir. Kamu güveninde tezimizin konusu suçta kanunun hukuki menfaatioluşturur.Suçun konusu, resmi belge oluşturmakta olup kanunun gerekçesinde belgenin taşıması gerekenözellikler sayılmıştır. Buna göre; belgenin yazılı anlaşılabilir bir içeriğe sahip olması, belirli bir kişiyeizafe edilmesi ve hukuki hüküm ifade etmesi gerekmektedir. Resmi belgenin ise bu özellikler yanındakamu görevlisinin yetkisi dahilinde görevinden dolayı düzenlenmiş olması aranmaktadır.Suçun faili kamu görevlisidir. Suçun mağduru daima kamudur.Yeni kanun metninde zarar kavramına yer vermemiş olması bu hususun aranmayacağı anlamınıtaşımamakta olup, resmi belgelerde sahtecilik suçunda her zaman genel zararın var olacağından bahislekanun metnine alınmamıştır.Suç kasıt ile işlenen bir suç olup, manevi öğesini zarar vermek bilinci ve idaresiyle hareket etmekoluşturur. Şekli bir suç olması nedeni ile teşebbüs mümkün değildir.Yeni kanunun 212 nci maddesinde belgede sahtecilik suçlarında özel içtima kuralı gereği birbaşka suçun işlenmesi halinde, yani sahtecilik suçunun vasıta olarak kullanılması halinde hem sahtecilikhem de ilgili suçtan ayrı ayrı ceza verilecektir.
Özet (Çeviri)
Documents have major duty in legal system on legal relationships and proving theserelationships. Public reliance on legal documents and their contents shall be described as thecomman public reliance. The subject matter of my thesis is the legal benefit of the law inpublic reliance.Legal document is the subject of the crime and spesifications of the legal document isdefined in preamable of the related article. According to this article a legal document shallhave clear and understanable content appointing a specific person and shall have legal award.It legal document must be signed by the legal officer according to his legal autherity.In other to commit this crime ; the suspect must be a legal officer. Altougth damege isnot described in the new article it?s accepted that there is comman dame in forgery. Forgery,being a technicial offence, is not an uttempted crime.According to article 212, it another crime is commited together with forgery, bothcrimes will be gathered and the suspect will be charged with both crimes seperatly.