Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de serbest bölge uygulamaları ve Türkiye'deki uygulamaların Ab'ye uyum, mali uygulamalar ve iktisadi sonuçlar açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
Free zone applications in european union and Turkey and evaluation of these applications in Turkey in the framework of accession, economic applications and results
  1. Tez No: 207700
  2. Yazar: DENİZ ONURSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN ALGANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Hızla küresellesen dünyada, özellikle ekonomik anlamda ulusal sınırların önemi kalkmıs, uluslararası rekabetin ön plana çıktıgı bir ortam olusmustur. Bu durum devletleri, ekonomik ve ticari politikalarını bu yönde belirlemeye zorlamıstır. Serbest bölgeler, global ekonominin ve sınırlar ötesi rekabet ortamının bir parçası olan veya olmak isteyen ülkelerin, kendi ihtiyaçları ile sosyal ve ekonomik durumlarına göre sınırlarını belirledikleri bir dıs ticaret politikası olarak karsımıza çıkmaktadır. Türkiye'de oldukça genis bir yere sahip olan serbest bölgeler, ülkemiz için üretim ve ihracatı artırma amacıyla bir dıs ticaret politikası olarak uygulanmaktayken, Avrupa Birligi'ndeki uygulamalar daha ziyade ticari islemleri kolaylastırmak amacıyla olusturulan bir gümrük rejimidir. Bu çalısma ile Türkiye ve Avrupa Birligi'ndeki serbest bölge politikaları karsılastırılmalı olarak ortaya koyulmaya ve Türkiye'nin Avrupa Birligi'ne üyelik sürecindeki uygulamaları degerlendirilmeye çalısılmıstır. Türkiye'deki serbest bölge uygulamalarının özellikle saglanan tesvikler açısından Avrupa Birligi ülkelerinden farklılıklar tasıdıgı ve bu farklılıkların uyum sürecinde bir takım problemlere neden oldugu görülmektedir
Özet (Çeviri)
International competition is increasing in the global world where national borders lost their importance in terms of economy. This situation has directed countries to design their policies accordingly. Free zones are one of the elements of country policies that aim to be a part of the global economy and international competition where they are able to draw the borders according to their own social and economic situation. Free zones, which are found frequently in Turkey, are used to increase production and exports in contrast to the European applications where free zones are used mostly to facilitate commercial operations. This study aims to compare different free zone applications in Turkey and Europe and tries to evaluate the applications in Turkey during the accession period. It can be seen that there are application differences in Turkey in terms of incitements in contrast to applications in Europe and there are problems associated with these differences during the accession period.