Basın işletmelerinde insan kaynakları yönetimi
Human resources management in media organizations
  1. Tez No: 207701
  2. Yazar: AYLİN DÖKÜNTER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN UĞUR DAİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Sürekli gelisen ve degisen sosyo-ekonomik süreç, isletmeler arasındaki rekabeti arttırmakta ve isletmelerin bu rekabet ortamı içerisinde varlıklarını sürdürebilmeleri için kendilerini farklı kılmalarını saglayacak tek kaynak olan insan kaynagına yönelmelerini ve üretim ve hizmet süreci içinde insanın yerinin ve öneminin yeniden anlasılmasını saglamaktadır. Türkiye'de yüksek üretim giderleri ve düsük reklam ve ilan gelirleri ile varlıklarını sürdürmeye çalısan basın isletmelerinde üretim adına önemli kaynaklardan biri de insandır. Bu çalısma ile günümüzde; Türkiye'deki basın isletmelerinde insan kaynagının yeri ve insan kaynakları yönetim sekilleri ile islevleri hakkında bilgi verilmeye ve ngiltere'deki basın isletmelerinde bu konuların nasıl islediginin analizi yapılmaya çalısılmıstır. Bu analiz ile, insan kaynakları yönetim sistemi olarak aynı sistem içinde çesitli farklı stratejilerin uygulandıgı saptanmıstır. Benzer yönetim modelinin küresel süreçte dogal oldugu, farklılıkların ise ülkelerin içinde bulundukları sosyo-ekonomik yapıdan kaynaklandıgı sonucuna varılır.
Özet (Çeviri)
Because of the socio-economic changes and developments, there is an increase in competition among enterprises. To be able to survive on this competition, enterprises need to be directed to human resource which is the only source of difference for these enterprises among the others and also to have the place and importance of human beings in the process of production and service re-defined. One of the curicial resources for the enterprises of press which work with high production expenses but low income of aids is the factor of human beings. This study aims to give information on the importance of human resources in media organizations and the ways and functions of human resources management in Turkey and England. It is concluded that the management model is acceptable in the global world and differences are resulted from the socio-economic differences of countries.