Gizli soruşturmacı görevlendirilmesi (cmk m.139)
Asseignment of undercover agent
- Tez No: 207702
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gizli Sorusturmacı, 5271 sayılı 04.12.2004 tarihli Ceza Muhakemesi Kanunu'nun(CMK), koruma tedbirleri baslıklı 4. kısmın gizli sorusturmacı ve teknik araçlarla izleme baslıklı 6.bölümünde 139.maddesinde düzenlenmistir. 139. maddenin baslıgı ?gizli sorusturmacı görevlendirilmesi? olup, maddede gizli sorusturmacı görevlendirilmesi, görevlendirilmenin kosulları ve usulü, gizli sorusturmacının kimligi ve suç örgütüne üyeligi durumunda korunması, elde ettigi delillerin muhafazası ile gizli sorusturmacının suç islemesi durumunda sorumlulugu ve son olarak hangi suçlar için görevlendirilecegi belirtilmistir. Gizli görevli kesinlikle bir sorusturma tedbiridir. Tedbirin ikinciligi ve uygulanması için aranan süphe sebepleri de dikkate alındıgında kesinlikle sorusturma asamasında uygulanabilir. Öncelikle gizli sorusturma tedbirleri özel sorusturma tedbirleridir ve uygulanabilecekleri suçlar sınırlanmıstır. Bu tedbirler içinde en sınırlı suç katalogu gizli sorusturmacı tedbirinin uygulanacagı suçlar katalogudur. Ayrıca tedbirin uygulanmasındaki zorluk, uzmanlık ve tehlike dikkate alındıgında en son basvurulabilecek bir tedbir oldugu ortadadır. Sorusturmacının elde ettigi delilerin degerlendirilmesinde öncelikle elde edilen kisisel bilgiler ile ne kastedilmis oldugu anlasılmamaktadır. Aynı zamanda gizli sorusturmacının görevini yerine getirirken suç isleyemeyecegi meselesi önemli bir meseledir. Sahsi suçlardan sorumlu olması ile ne kastedilmekte yine yasa metninden anlasılmamaktadır. Bu hususlarda yasa da açık düzenlenme yapılması gerekmekle beraber bu tedbirin uygulanmasına iliskin ilgili yönetmelik ve uygulama ile konu sekillenecektir
Özet (Çeviri)
Undercover investigator has been regulated under Article 139 of the 6th section titled ?Undercover Investigator and Technical Means of Surveillance? of the 4th chapter titled ?Protective Measures? under the Code of Criminal Procedure (CCP) no. 5271 dated 04.12.2004. Under Article 139 with the title ?Assignment of Undercover Investigator?, assignment of the undercover investigator, conditions and methods of the assignment, identity of the undercover investigator and its protection in case of his/her membership to the criminal organisation, safeguarding the evidence collected and liability of the undercover investigator in case of his/her commitment of a crime and lastly, the crimes for which s/he will be assigned have been indicated. Undercover officer is definitely a measure for investigation. Taking the secondary nature of this measure and the reasons for suspicion required for its implementation into consideration, it may definitely be implemented in the investigation stage. Firstly, undercover investigation measures are special investigation measures and the crimes for which they can be implemented have been limited. The most limited crime catalogue out of these measures is the catalogue including the crimes for which undercover investigator measure shall be implemented. Moreover, it is evident that this is the last employed measure considering the difficulty, expertise and risk involved in its implementation. In the evaluation of the obtained evidence, it cannot be understood, first of all, what is meant by ?the obtained personal information?. Furthermore, the point that undercover investigator cannot commit a crime while conducting his/her duty is a crucial issue. It is again not clear under the law what is meant by his/her liability for the personal offences. While a clear regulation is required to be laid down in the law in these respects, the matter will be figured out by the relevant regulations regarding the implementation of this measure and the implementation, per se.