Risk değerlendirmesi temelli yönetim anlayışının denizcilikte uygulanması ve Türk deniz ticaret filosunun risk değerlendirmesi yöntemi ile analizi
Application of risk assessment based management approach in the maritime industry and analysis of Turkish merchant fleet with risk assessment methods
- Tez No: 207715
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSEL ZAFER ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Türkiye, coğrafi konumu itibarıyla oldukça önemli ticaret ve enerji merkezlerinden birisi durumundadır. İstanbul Boğazı'ndan yılda 50.000'den fazla gemi geçmektedir. Bu gemilerin 5.000'den fazlası tankerdir. Bu da günde ortalama 15 tanker geçişine karşılık gelmektedir (Yonsel ve Başar, 2004; 284). Bakü-Cayhan petrol boru hattının açılmasıyla birlikte oldukça önemli bir enerji koridoru haline gelen Türkiye'nin güneyinde de tanker trafiği artmaya başlamıştır. Doğu Akdeniz ve Ege'de deniz ticaretinde, kruvaziyer taşımacılıkta ve yat turizminde, önemli bir merkez olmasından dolayı, Türkiye kıyılarında seyreden gerek yük gemileri gerekse yolcu gemileri ve yat sayılarında önemli artışlar yaşanmaktadır. Bu durum Türk karasularında gemi kazalarının yaşanma riskini de arttırmaktadır. Türkiye'de özellikle, önemli yerleşim yerlerinin deniz kıyılarında yer alıyor olması, meydana gelen gemi kazalarının buralarda yaşamsal, ekolojik ve ekonomik risklerin de varlığını beraberinde getirmektedir. Bu nedenden dolayı, kaza analizlerinin ve risk değerlendirmelerinin yapılması önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın, Türkiye karasularında meydana gelen gemi kazalarından yola çıkarak gemilerin yaşadıkları kazaların risk düzeylerinin ve etkilerinin belirlenmesi ve önlenebilmelerine ilişkin stratejilerin geliştirilebilmesi amacı ile kural yapıcıların, sigorta şirketlerinin, klas kuruluşlarının, denizcilik müsteşarlığının ve akademisyenlerin gelecekte yapacakları çalışmalar için bir hazırlık ve altyapı ile veri tabanı oluşturması düşünülmüştür. Ayrıca çalışma kapsamında, Türk deniz ticaret filosuna yönelik analizler de yapılmış, filodaki gemilerin ne tip kazalar yaşadıkları, bu kazaların ne sonuçlar doğurduğu, hangi gemi tiplerinin ne oranda kazaya karıştıkları tespit edilmiş ve Türk ticaret filosuna yönelik bu tür kazaların gelecekte yaşanmasının engellenebilmesi amacı ile stratejiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of its geographical location, Turkey has been one of the highly important trade energy centers. One of the reflections of this fact is that annually over 50.000 ships sail through the Strait of Istanbul and of these ships over 5.000 are tankers. This number corresponds to an average of 15 tankers a day (Yonsel and Basar, 2004; 284). Since the Baku-Ceyhan Oil Tube was put into service, tanker traffic has started to increase more and more at the Southern waters of Turkey, which has since then become an energy corridor of considerable significance. Due to another obvious fact that Turkey has been important center at the East Mediterranean as well as the Agean Sea in cruise shipping and yacht tourism, certain important increases have been enjoyed at the South coasts of Turkey in all cargo carriers, passenger ships, and yachts. This increase, on the other hand, however, brings about another, but undesirable increase in the risks of encountering more accidents at the Turkish waters. Besides, the fact that a considerable rate of taking up residence tends to appear mostly at the seasides in Turkey enlarges the scope of vital ecological and economic risks. As a consequence, all such frightening sources of potential dangers make accident analysis and risk assessments inevitable. This study is thought to form a preliminary research, a kind of basis and infrastructure, and a database to be utilized in the future researches to be carried out by policy makers, insurance companies, classification societies, and any other relevant parties aiming to determine the risk values and the effects of accidents likely to be encountered by ships, making use of the ship accidents already encountered at the Turkish waters, and to develop certain strategies to prevent such accidents. Besides, this study covers certain analyses particularly concerning the Turkish Merchant Fleet, the types of accidents encountered by the ships in this fleet, the effects of such accidents, and what types of ships got involved in accidents to what event. Still another important part of the study is certain thorough researches on proper strategies with the main aim of minimizing or eliminating such accidents which Turkish Merchant Fleet might encounter in the future.