Yönetim kararlarının alınmasında verimlilik ölçütünün rolü
The role of productivity criterion on making management decisions
- Tez No: 207716
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sanayileşme ile birlikte toplumsal ihtiyaçları karşılamak için yapılan üretim faaliyetlerinin hacminde artış sağlanmış, buna paralel olarak üretim faaliyetlerinin yönetimi de daha yoğun ve karmaşık hale gelmiştir. Teknolojik gelişmenin yanı sıra sosyal alanlarda edinilen gelişmeler, üretim faaliyetlerini gerçekleştiren işletmelerin birincil üretim faktörü olan işgücünün niteliğinde ve dolayısıyla onun yönetiminde değişimlere yol açmıştır. Yönetim alanında yapılan çalışmalarla üretimin ve onun en önemli öğesi olan insanın nasıl daha verimli olacağı araştırılmıştır. Daha az kaynak kullanımı ile daha çok üretim sağlanması her dönemde yönetimin başarısı olarak görülmüştür. Basit olarak çıktı/girdi oranı şeklinde tanımlanan verimliliğin artırılması amacıyla yapılan araştırma ve uygulamalar sonucunda çeşitli teknik ve metotlar geliştirilmiştir. Yönetim faaliyetleri bu amaç çerçevesinde sorgulanmış, yöneten ve yönetilenlerin davranış tarzları incelemeye alınmış, çeşitli yönetim yaklaşım ve teknikleri ortaya atılmıştır. Kullanılan teknolojideki ve kaynaklardaki değişime rağmen verimlilik her dönemde bir performans göstergesi olarak yer almış, içeriğindeki girdi ve çıktı tanımları değişmesine rağmen kararlarda bir ölçüt olma özelliğini korumuş, bu kapsamda yöneticilerin alacakları kararlarda önemli bir role sahip olmuştur. Bu çalışmada; yönetim kavramı ve yaklaşımları genel özellikleri ile ele alınmış, her bir yaklaşımın verimliliğe nasıl ulaşmaya çalıştığı özetlenmiş, yönetim fonksiyonları ve bu fonksiyonların her birinin verimliliğe etkileri değerlendirilmiştir. Yönetimin en önemli becerilerinden biri olan karar vermenin önemi ve verimliliği sağlamadaki etkisi belirtilerek, yönetimin ana uğraş alanı içerisinde olan ve verimliliği etkileyen faktörler açıklanmış, müteakiben verimliliği artırmada yönetimin kullanabileceği birtakım teknikler ifade edilmiştir. Sonuçta bir anket çalışması ile Ege Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren üretim işletmelerinin yönetim kararlarında verimlilik ölçütünden ne ölçüde yararlanmakta oldukları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In collaboration with the industrialization, enhancements were provided about the volume of production activities that has been done for answering the social requirements and in parallel to these, management of production activities became much more intensive and complicated. Various techniques and methods were developed as a result of researches and applications that have been made to increase the productivity which is simply defined as input-output ratio. In the terms of this goal, management activities were questioned, behaviors of employers and employees were analyzed, various management methods and techniques were developed. Despite the changes on technology and sources, productivity is always accepted as a performance indicator. In spite of the changes on its definitions of input and output which are the key elements of productivity, productivity is still a criterion for decisions. In this study, methods? ways of reaching productivity were summarized, management functions and their effects on productivity were evaluated. The importance of decision making process which is one of the most important skills in management was emphasized as a major determinant of the productivity. Furthermore, after explaining the factors which are in the scope of management and affecting productivity, some of the techniques that can be used by managers to increase productivity were stated. Finally a questionnaire was used to find out the extent to which the Aegean Free Zone companies were making use of productivity as a criterion to shape their management decisions.