4-6 yaş çocuklarının sayı ve mekan korunumu kazanmasında sembolik oyunun işlevi
  1. Tez No: 20773
  2. Yazar: NERMİN ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR ONUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
110 DÖRDÜNCÜ BÖLÜM ÖZET, SONUÇ, ÖNERİLER Bu araştırmada sembolik oyunun 4-6 yaş çocuklarının sayı ve mekan korunumu kazanmasında ne denli yardımcı olduğu araştırılmak istenmiştir. Araştırmanın deseni 1977'de Golomb ve Cornelıus tarafından yapılan, sembolik oyunun sıvı korunumunun kazanılmasına etkisi konusundaki araştırmadan esinlenerek oluşturulmuştur. Deneysel bir araştırma olarak düzenlenen bu çalışmada, çalışma evrenine verilen sayı-mekan korunumu ön testiyle saptanan korunum kazanmamış ana okulu öğrencisi 60 çocuktan 15'i deney, 15'i kontrol grubuna tesadüfi örneklem yoluyla atanmıştır. Bundan sonraki aşamada araştırmacı dört hafta boyunca deney grubundan üçer kişilik gruplar oluşturup her gün otuz dakika Golomb vs Cornelıus' un araştırmalarında kullandığı oyun tekniklerini kullanarak oyun oynamıştır. Kontrol grubu ise anaokulu programında var olan günlük oyunlarını bazen araştırmacının katılımıyla onaylanmıştır. Dört hafta sonunda her iki gruba sayı ve mekan korunumu öntestinin aynısı olan sontest verilmiştir. Her iki grup bundan sonraki altı hafta boyunca günlük anaokulu programını takip etmiş bu süre sonunda her iki gruba ontest ve sontestin aynısı olan gecikmiş sontest uygulanmıştır. Araştırmanın genel amacı sembolik oyun eğitiminin denekleri sayı ve mekan korunumu kavramını kazandırıp kazandırmadığını111 kontrol etmektir. Bu nedenle deneklerin öntest ve son test puan ortalamaları arasındaki farklar ile, sontest ve gecikmiş sontest puan ortalamaları arasındaki farklar gözönünde tutulmuştur. Deney grubu sayı korunumu öntest ve sontest puan ortalamalarının farklılıkları t testi ile değerlendirildiğinde değişme farklılığı P < 0.001 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Bu durum deney grubuna uygulanan oyun eğitiminin sayı korunumu kazanmada etkili olduğunu göstermektedir. Deney grubu sontest ve gecikmiş sontest puan ortalamalarının farklılıkları t testi ile değerlendirildiğinde P> 0.05 düzeyinde anlamsız bulunmuştur. Bu sonuç deney grubunun kaz Sındığı sayı korunumu kavramının süreklilik kazandığının belirtisi olarak kabul edilebilir. Kontrol grubunun sayı korunum öntest ve sontest puan orta lama farklılıkları t testi ile değerlendirildiğinde farklılık P < 0.001 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Bu durum kontrol grubunun başlangıçtaki korunum' düzeyinden farklılık lastiğini belirtmektedir. Bu farklılık grubun teste aşina olmasıyla veya okul programlarında“eşit”,“ eşit değil”,“ aynı ”kavramlarının işlenmesinin sonucu olarak ortaya çıkmış olabilir. Kontrol grubunun cevap puanlarında (2) tam puana rastlanmamıştır. Sadece yargı cevabı verip açıklama yapamamış olmaları“yalancı evet”ile karşılaşılmış olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
114 SUMMARY This study explores the relation between symbolic play training and conservation attaintment. The subjects were 30 nonconserving preschoolers with an age range of 5-6 years. After pretests on conservation of number and space, 15 nonconservers were assigned to the experimental condition consisting of S sessions of symbolic play on consecutive days and 15 subjects were assignet to control condition consisting of daily play. Subsequent the play sessions the subjects were given conservation post tests. The results showed that the experimental group mani fested significant change in number conservation attaintment on the post and delayed post tests. The data are interpreted as supporting a cognitive function of symbolic play. The experimental group manifested no change in space conservation attaintment on the post and delayed post tests. The data are interpreted as, in between 4-6 years is not the right time for children to attain space conservation with the help of symbolic play.