Avrupa konseyi felsefesinde sınırötesi işbirliği
The cross-border cooperation on the philosophy of the council of europe
  1. Tez No: 207770
  2. Yazar: SEMRA AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Avrupa Konseyi demokrasilerin temelini oluşturan ve tüm Avrupalıların yaşamlarını türlü şekillerde etkileyen prensipler olarak bireysel özgürlüklerin, siyasal serbestliğin ve hukuk düzeninin korunmasında daha büyük birlik sağlayan bir kurumdur. Bu kurumun temel organlarından biri olan yerel ve bölgesel yönetimlerin temsil edildiği kuruluş olan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi yerel ve bölgesel idareleri Avrupa Birliği sürecine ve Avrupa Konseyi çalışmalarına katmak, yerel ve bölgesel demokrasiyi oluşturup, işlerliğini artırmak ve özellikle Avrupa'daki bölgeler arası ve sınır bölgeleri arasındaki işbirliğini güçlendirmek amacına yönelik çalışmaktadır. İşte bu süreçte işbirliği öne çıkan bir konu olmakta ve buna istinaden de bu çalışmada sınırötesi işbirliği anlatılmak istenmektedir. Sınır ötesi işbirliği konusundaki Avrupa Çerçeve Sözleşmesi, sınır bölgelerindeki yerleşik toplumlar veya yönetimler arasında işbirliğini kolaylaştırmak üzere hazırlanmıştır. Bu sözleşmenin temelinde yer alan ilkeler, Avrupa Konseyi'nin üyeleri arasındaki işbirliğini geliştirmek ve üyeleri yakınlaştırmak hareket noktasına dayandırılmaktadır. Belirtilen hedefe ulaşmak için, sınırlarda yerel ve bölgesel topluluk veya yönetimler arasında bölgesel, kentsel ve kırsal kalkınma, çevrenin korunması, kamu tesis ve hizmetlerinin geliştirilmesi ve acil durumlarda karşılıklı yardım gibi alanlardaki işbirliğinin potansiyel önemi, öne çıkan konulardır. Bu çalışmada tüm bu noktalar ışığında, sınırötesi işbirliği çalışmaları hem ülkemiz hem uluslar arası bakımdan analiz edilecektir. Bu çalışmanın esas noktasını sınırötesi işbirliğinin yapılabilirliğinin sorgulanması oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Council of Europe which serves as the basis fort he democracy and affects Europeans? lives in different ways is an international organization. The aim of the Council of Europe is to achieve a greater unity between its members fort he purpose of protection of the principle of the rule of law, personal independence, and politicial freedom. Congress of Local and Regional Authorities of Europe, one of the organ of The Council of Europe, for which regional and local managements are representative wants these managements to insert in working at the process of European Union , to improve perform of the managements, especially, to be forced cooperation between buoundary zone in Europe. In this process, cooperation becomes vital issue. Therefore, The Council of Europe wants to tell transfrontier cooperation. Europe Skeleton agreement which is about transfrontier cooperation is prepared to make easy cooperation for people living in boundary zone or for the managements in these places. The base of this agreement is to develop cooperation between members of The Council of Europe and to make close these members to each others. To reach the target, regional, urban and rural development, protection of environment, improvement public facilities and services and mutual assistance at the urgent events and the importance of cooperation are vital themes. At this working , all that points transfrontier cooperation are analized both national and international area. Researching ability of transfrontier cooperation is the fundemental point of this working.