Avrupa için bir anayasa oluşturan antlaşma ışığında Avrupa Birliği'nde güvenlik
European security and defence policy in the light of the treaty establishing a constitution for Europe
  1. Tez No: 207778
  2. Yazar: MUKADDER ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ SANCAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
16. Yüzyıldan bu yana Dünya'nın politik merkezini olusturma niteligini yitiren Avrupa Birligi (AB), tekrar küresel bir merkez olma çabalarını Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) alanında da göstermistir. Ancak AGSP alanında atılan adımlar, basarısız girisimler olarak kalmıstır. Ekonomik, sosyal ve kültürel yakınlasmalar adım adım gelisirken bir Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası olusturma çabası, tekrar tekrar ulusal hükümetlerin direnciyle karsılasmıstır. Leaken Deklerasyonu ile Anayasal çalısmalar, AB'nin amaç, yetki ve hukuki araçlarını belirleyen temel antlasmaların gözden geçirilmesi kapsamında yürütülmüstür. AB, Avrupa çin Bir Anayasa Olusturan Antlasma ile kendisini hukuken yeniden formüle etmekte ve bir süper devlet yani Avrupa Birlesik Devletleri olma nihai hedefini ortaya oldukça belirgin bir biçimde koymaktadır. Bu çalısmada; Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası Avrupa çin Bir Anayasa Olusturan Antlasma Isıgında degerlendirilmistir. Birinci bölümde; Avrupa çin Bir Anayasa Olusturan Antlasma ve Avrupa Birligi Güvenligi'nin tarihsel gelisimi incelenmis ve Avrupa çin Bir Anayasa Olusturan Antlasma 'nın öngördügü yeniliklere deginilmistir. kinci bölümde; AB güvenligine iliskin hukuksal yapı, temel kavram ve ilkeler ile Avrupa çin Bir Anayasa Olusturan Antlasma'daki güncel gelismeler anlatılmıstır. Üçüncü bölümde; Avrupa Birligi'nde AGSP'nın Degisen sınırları ile birlikte yapmıs oldugu ortak eylemler, hedefler, hukuki dayanaklar ve elestiriler tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Having lost its pivotal quality as the world?s political center since the sixteenth century, Europe has recently demonstrated its ambition to once again become a global center in the area of European Security and Defence Policy (ESDP). However, the steps taken in this area remained as relatively unsuccessful initiatives. As economic, social and cultural convergence gradually developed, the idea of creating a European Security and Defence Policy met with resistance from national governments. With Leaken Declaration, Constitutional studies are carried out through revising European Union?s fundamental agreements which set up the objectives, authority and legal means of the Union. European Union is reformulating itself legally with the Treaty Establishing a Constitution for Europe while at the same time demonstrating its final objective to establish a ?super state? ? a United States of Europe clearly. In this study European Security and Defence Policy is considered in the light of the Treaty Establishing a Constitution for Europe. In the first chapter; the historical development of the Treaty Establishing a Constitution for Europe and European Union Security is examined. Also, improvements envisioned by the Treaty Establishing a Constitution for Europe are mentioned. In the second chapter; judicial structure concerning EU security, basic concepts and principles as well as contemporary developments introduced by the Treaty Establishing a Constitution for Europe are explained. In the third chapter; with European Union?s changing boundaries common actions, aims, criticism and legal basis of Common Security and Defence Policy are discussed.