Türkiye'de mali disiplinin oluşumunda Imf politikalarının rolü
The role of Imf policies in Turkey for providing the fiscal discipline
  1. Tez No: 207777
  2. Yazar: GÜLEN GONCA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüze kadar benimsenmis olan iktisadi düsüncelerin hepsinde kamu harcamalarının kamu gelirleri ile karsılanması esas tutulmustur. Zaman içerisinde meydana gelen siyasi ve ekonomik degisimler neticesinde kamu harcamalarındaki artıs, kamu gelirlerindeki artıstan daha fazla olmustur. Bu durumun süreklilik arzetmesi de bütçe açıklarına, borçlanmaya, para basımına neden olarak mali disiplinden uzaklasılması sonucunu dogurmustur. Bu genellemenin ülkemiz için de geçerliligini korudugunu söylemek yanlıs olmayacaktır. Zaman içerisinde kamu harcamalarını yapan kamu kurumlarının ve uygulanan politikaların neticesinde kamu maliyemiz hantal bir hale bürünmüstür. Bu hantal yapı, ekonomimizi derinden sarsacak krizlerle patlak verme noktasına gelmistir. Kriz sonrasında uygulamaya konan Uluslararası Para Fonu (IMF) politikaları neticesinde kısa süreli de olsa rahatlama saglanarak mevcut durum sürdürülebilir hale getirilmistir. Son yasanan Kasım 2000 ve Subat 2001 krizlerinde, artık mevcut durumun daha fazla sürdürülemeyecegi anlasılmıstır. Bu baglamda, daha önceden alınması kararlastırılan ancak uygulamaya konmakta geciken tedbirlere ilaveten yeni tedbirlerin de zaman geçirmeden ve kararlılıkla yürürlüge konması gerektigi vurgulanmıstır. Bu tedbirleri ülkemiz ekonomisine öneren ve o günlerden günümüze kadar olan süreç içerisinde göstergelerin iyilesmesine katkı saglayan Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) mali disiplinin saglanmasındaki rolü azımsanmayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The basic rule around the all of the economic thoughts is; the public expenditures should be paid from the public incomes. Howewer, due to the some political and economical changes which were occured up to this time, the public expenditures has been increased more than the public incomes. This matter has gone continiously and caused to the budget deficits, debt and emission. It can be said that; this generalization protects its validity for our country. Our public finance was wrapped to the huge and unwilled size occuring from the public foundations and their fiscal policies. This huge and unwilled size of the public sector was broken out with the crisis which shaked our economy deeply. After this boom period, IMF policies has been started to practice and the situation can be reached sustuinable condition again with the short-term solutions. During the last two crisis - 2000 November and 2001 February - this was understood that, this current situation can not be kept on any more. In this case, they drew attentıon to the importance of the new measures and the old measures which were agreed before but not placed or practiced yet should be practice without loosing time. To sustain the fiscal discipline in our country IMF has a big role which was proposed this measures to our economy and assistance to the reaching better indicators n this period.