Türk Gelir İdaresinin Yeniden Yapılandırılmasında Denetim Müessesesi
Audit Institution At The Restructuring Of Turkish Revenue Administration
  1. Tez No: 207783
  2. Yazar: ABDULKADİR ULUKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Devletin; kamusal mal ve hizmet ihtiyaçlarının finansmanını sağlamak için egemenlik gücüne dayanarak, karşılıksız olarak, zorla aldığı en önemli kaynak vergilerdir. Türkiye' de vergi sistemi, mükelleflerin gelir ve kazançlarını beyan etmesi üzerine kurulmuştur. Verginin, karşılıksız ve zorla alınması unsurlarının olması beyan esasına dayalı vergi sistemlerinde denetimi zorunlu kılmaktadır. Vergi denetiminde amaç; hem mükellefler hem de vergi idaresinin yaptıkları işlemlerinin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamaktır. 5345 Sayılı Gelir İdaresi Başkanlığı' nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun' un 16.05.2005 tarihinde Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile Gelir İdaresinde yeniden yapılandırılmaya gidilmiş, gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bu kanunla; mükellef odaklılık, saydamlık, verimlilik gibi temel ilkelerle mükelleflerin haklarının gözetilerek, vergiye uyumlarının arttırılması hedeflenmiştir. Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) ile tüm illerdeki vergi daireleri otomasyona geçmiş, vergilerin elektronik beyanname ile beyan edilmesi uygulaması büyük ölçüde sağlanmıştır. İdarenin vergi denetimi konusunda, idari yapı ve uygulamadan kaynaklanan sorunları denetimde etkinliğin ve verimliliğin sağlanmasını engellemektedir. Bu sorunların en önemlileri; denetim birimlerinin çok başlı yapısı, bu sebepten dolayı sağlanamayan koordinasyon ve denetim birimlerinin uzmanlaşması sorunlarıdır. Vergi denetimine yetkili denetim birimlerinin, ayrı örgütler şeklinde düzenlenmiş idari yapısı denetimin uygulanması sırasında bazı görev ve yetki çakışmalarına sebep olmaktadır. Bu birimler arasında uygulanacak politikaların birlikte belirlenmesi ve koordinasyon sağlanmalıdır. Denetim birimleri tek bir merkez altında toplanmalı, belirlenen plan ve program dahilinde, denetim birimleri arasında görev paylaşımı yapılmalı ve her birimin sorumluluk alanları net olarak belirlenmelidir. Böylece uygulamada karşılaşılan sorunlar engellenecektir. Ayrıca denetim elemanlarının; denetim yapılacak olan sektörlerde eğitilip uzmanlaşması sağlanarak hem denetimde etkinlik sağlanmalı hem de işgücü kaybı önlenerek denetim sayısının arttırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The taxes, taken by force and unreciprocational, are the most important many source to provide finance for civil property and merchandise needings, base on mastery of the government. In Turkey, the tax sysem is based on the decleration the income and earnings of the obligators. The unreciprocational and forcely taken of the taxes brings the necessity of a close control on decleartion based tax system. The aim of the tax control is; to investigate the correctance, wedging and provide of obligators and even tax department. By the validation of the 5345 numbered law `formation and responsibilities? of the Revenue Administration on official newspaper, a restructuring and regeneratoin has occurred and the necessary regulations had been done. By this law, the conformation to the takes are goaled by protecting obligators rights with main princibles like obligator centration, trancparency and efficiency. With the Tax Ministry Automation Project (TMAP), the tax department in all cities are switch to automation and the enforcement `the decleration of taxes by electronicdecleartion? most propatioaly procured. The problems of department on administrative edifice and practition, about the superintendation of taxes block the an efficient superintendation and providing the efficiency. The most important problems are; the multiadministrator managements, the lack of coordination caused by this problem and non-expertion of superintendation units. A seperately organized administrative structure of authoritive superintendation units cause the authorization and mission coincidence during superintendation of the taxes. The coordination and the politics using between these units should be provided. The superintendation units should be collected in one unit and under implicity of determined plan and program, a duty divition should be done between superintendation units and the resposibiliity of every unit should be abviously determined. By this way the problems facing out in pratice going to be blocked. Besides, by education and expertation of superintendation stuff on specified areas, will provide an effective superintendation and a rise of performance gradually increasing the number of superintendations taken.