Serbest bölge rejiminde dış ticaret işlemleri ve muhasebe uygulamaları
Foreign trade and accounting in free zones
- Tez No: 207782
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİM ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Serbest bölgeler rejimiyle ülkemizin tanışması 1985 yılında yürürlüğe giren 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu ile olmuştur. 1980 sonrası başlayan ekonomide dışa açılma politikalarının bir sonucu olan Serbest Bölge uygulamaları ülkemiz için oldukça önemli bir ekonomi ve dış ticaret aracıdır. 1985 yılından günümüze kadar olan süreçteki faaliyet sonuçları değerlendirildiğinde Serbest Bölgelerin kuruluş amaçlarına büyük ölçüde ulaştığını söyleyebiliriz. Ancak bazı eleştiriler olmakla birlikte objektif olarak değerlendirildiğinde başarılı bir politika olan serbest bölge politikamız 06.02.2004 tarihinde yayımlanan 5084 sayılı ?yatırımların ve istihdamın teşviki ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun? ile oldukça önemli bir değişikliğe uğramıştır. 5084 sayılı kanun ile Serbest Bölgeler vergisiz alanlar olmaktan çıkarılmıştır. Serbest bölgelerde vergi mevzuatının uygulanmaya başlaması oldukça önemli bir değişikliktir. Vergi istisnalarının kaldırılmasından sonra serbest bölgelerdeki ticaret hacminde önemli bir değişiklik olmamıştır. Ancak bölgelere olan yatırım talebi ciddi ölçüde azalmıştır. Serbest Bölgelerde vergi mükellefiyetinin uygulanmaya başlamasıyla birlikte bölgelerdeki firmaların defter ve belge düzeni, işlemlerin muhasebeleştirilmesi ve denetimi konusu daha da önem kazanmıştır. Serbest Bölgelerde tek düzen hesap planı uygulanmaktadır. Tek düzen hesap planı yönünden bir sıkıntı da gözlenmemektedir. Defter ve belge düzeni konusunda Vergi Usul Kanunu'nun hükümleri Serbest Bölgelerde de geçerlidir. Bölge dışı firmalardaki denetim mekanizması aynen Serbest Bölgeler için de geçerlidir. Ayrıca Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü'nün denetimle ilgili yetkileri de bulunmaktadır. Ülkemiz için Serbest Bölgeler oldukça önemli ve korunması gereken bir rejimdir. Avrupa Birliği tam üyelik sürecinde olan ülkemiz için Avrupa Birliği uygulamalarına uyum açısından Serbest Bölgelerimizin tamamen vergisiz alanlar olmalarını beklemek yanlış olur. Ancak yapılan son vergisel düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesinde yarar görmekteyiz. Serbest Bölge rejimine taraf olan tüm kesimlerce birlikte ülkemiz gerçeklerine uygun, hedeflere yönelik ve siyaset üstü bir Serbest Bölge politikası belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Our country encountered the free zones regime with the Free Zones Law No 3218 which came into effect in 1985. The Free Zones applications which is a result of the economical opening to the external world commencing after 1980 is an important economic and foreign trade tool. With respect to the operational results obtained from 1985 up to the present day, we can comment that the Free Zones have attained to the goals of their establishment. Notwithstanding some criticism, our free zone policy which can be evaluated as a successful policy has undergone a considerable change with the issuance of Law No 5084 ?Encouragement of investments and employment and amendment of certain acts? published on 06.02.2004. The Free Zones have been excluded from being tax free areas. The implementation of the tax regulation of free zones is a considerably important change. Although no change of any significance has been encountered in the volume of trade in the free zones with the abolishment of tax exemptions, the investment demand to these areas has decreased considerably. With the commencement of the application of tax liability in the Free Zones, the book keeping and documentation system, accounting and inspection of the transactions relevant to the companies operating in the free zones areas has acquired much more importance. In the free zones, uniform accounting plan is being implemented. There seems to be no difficulty with regards to the uniform accounting system. The provisions of the Tax Procedure Law is also valid fort he book keeping and documentation system of the Free Zones. The inspection mechanism applicable fort he companies outside the free zones is also valid fort he Free Zones. Furthermore, The General Management of Free Zones has authority relevant to inspection. Free Zones are quite important for our country and their regime must be protected. As our country is in the process of full membership of the EU, it shall be a mistake to expect the free zones to be completely tax free areas with regard to harmonization with the European Union applications. However, we believe that the reconsideration of the last tax arrangement shall prove to be beneficial. A Free Zone policy which shall be over political considerations, consistent with the realities of our Country and aiming at its goals must be determined with the participation of all the relevant parties to the Free Zones regime.