Gemi Alacaklısı Hakkının Paraya Çevrilmesi
Enforcement of Maritime Lien
- Tez No: 207784
- Danışmanlar: DOÇ. MUHAMMET ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Geminin işletilmesinde doğan gemi alacakları, gemi alacaklısı hakkı olarak anılan rehin hakkıyla güvence altına alınmıştır. Gemi alacaklısı hakkı sözleşmesel borç ilişkilerinden doğabileceği (örneğini gemi adamlarının ücret alacakları) gibi haksız fiil (örneğin çatma) gibi sözleşme dışı borç ilişkilerinden de kaynaklanabilir. Bu açından, gemi alacaklısı hakkının doğumu çeşitli borç ilişkilerine dayanabilir. Diğer yandan, gemi alacaklısı hakkı kendiliğinden ve her hangi bir şekli işleme gerek olmaksızın doğacaktır. Ayrıca gemi alacaklısı hakkının doğabilmesi için rehin hakkının konusu teşkil eden mallar üzerinde zilyetliğin tesis edilmesine de gerek yoktur. Gemi alacaklısı hakkının bu özellikleri hak sahibine önemli avantajlar sağlamaktadır. Gemi alacaklısının, gemi alacaklısı hakkının kendisine sağladığı avantajlardan yararlanabilmesi için rehnin paraya çevrilmesi yoluna başvurması gerekir. Bu takipte, alacağın borçlu tarafından ödenmemesi üzerine, gemi alacaklısı hakkının konusunu teşkil eden malvarlığı değerleri icra dairesi tarafından el konulacak ve bunlar paraya çevrilecektir. Bu çalışmada, gemi alacaklısı hakkının icra hukuku düzeni içinde ne şekilde takip edileceği ve paraya çevrileceği incelenecektir. Böylece, gemi alacaklısı hakkının sağladığı korumdan ne şekilde faydalanılacağı ortaya konulacaktır. Bu çerçevede, birinci bölümde gemi alacaklısı hakkı ve rehnin paraya çevrilmesi hakkında genel bilgiler verilecektir. İkinci bölümde ise gemi alacaklısı hakkının paraya çevrilmesinin takip hukuku içinde göstereceği özellikler ele alınacaktır. Gemi alacaklısı tarafından izlenecek takip prosedürü ise üçüncü bölümde inceleme konusu yapılacaktır. Son bölümde ise, gemi alacaklısı hakkının konusu teşkil eden malvarlığı değerlerinin (özellikle, geminin) ne şekilde paraya çevrileceği değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Maritime claims which rise upon operating of the ship secured by the lien which is called maritime lien. Maritime liens arise as a result of contractual relationships (such as seamen?s wages or masters? disbursements), but maritime liens can also arise tort, such a collision or damage, and in noncontractual situations. Therein maritime liens can arise from different sources. On the other hand, maritime liens arise automatically, without any antecedent formality and once executed, date back to the time of the incident giving rise to the maritime lien and arise without the holder of the lien ever obtaining possesion of the subject of the lien. These features of the maritime liens provide obvious advantages to the lienholders. In order to take in advantage of maritime lien, the lienholders (creditor) schould apply to the procedure of the enforcement lien. In this procedure, (if the creditor does not satisfied by the depositor) the execution office attach to the subject of maritime lien and sell it. In this study, how to enforce maritime liens under the enforcement law order will be examined. In this way, how to benefit from the security which is provided by maritime liens will be exposed. Within this framework, general information about maritime lien and enforcement of lien will be given in the first chapter of the study. In the second chapter we will emphasize the features of the enforcement of maritime liens under the enforcement law. The analysis of the procedure which schould pursuited by the lienholder (creditor) will be examined in the third chapter. The procedure of sale of subject of maritime lien (especially sale of ship) will be evaluated in the last chapter.