Lise öğrencilerini özel dershanelere iten faktörler
  1. Tez No: 20780
  2. Yazar: UĞUR TUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TANJU GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
97 IV- SONUÇLAR VE ÖNERİLER Lise son sınıf öğrencilerinin okul kurs programını ya da özel dershane kurs programını tercih etmelerinde etkin olan ve öğrencilerin kişisel durumlarından ve her iki kurs programının yeterlik ve eksiklerinden kaynaklanan faktörlere ilişkin sonuçlar ve bu sonuçlara dayalı olarak getirilen öneriler bu bölümde sunulmuştur. 1- Özet Bu araştırma, ÖSYS'na hazırlık amaçlı özel dershane ve okul kurs programlarını karşılaştırarak, her iki kurs programına ilişkin mevcut durumun bir değerlendirmesini yapmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. ilk aşamada konu ile ilgili mevcut kaynaklar incelenerek araştırma planlanmıştır. Araştırma örneklemine Ankara il sınırları içinde bulunan, ÖSYS'na hazırlık amaçlı kurs programı uygulayan 4 lise ve 2 özel dershane dahil edilmiştir. Araştırma 303 lise son sınıf öğrencisini kapsamaktadır. Veri toplamak amacıyla bir“Öğrenci Anketi”ve bir“Gözlem ve İnceleme Formu”geliştirilmiştir. Daha sonra kurs merkezlerine98 bizzat gidilmiştir. Anket, öğrencilere uygulanmış ve form, yetkililerin verdikleri bilgilere göre doldurulmuştur. Elde edilen bilgiler özelliklerine göre tablolaştırılmış, yorumlanarak sunulmuştur. Bulguların ışığı altında aşağıdaki yargılara ulaşılmıştır. i- Özel dershane kurs öğrencileri lehine olmak üzere, özel dershane ve okul kurs öğrencilerinin sosyo-kültürel ve sosyo ekonomik düzeyleri arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. ii- Özel dershane ve okul kurs programlarında boyutlar bakımından önemli eksiklikler bulunmaktadır. Özel dershane kurs programları, okul kurs programları ile karşılaştırıldığında, özellikle ÖSYS sistemine daha uygun olması nedeniyle daha fazla öğrenci başarısını arttırıcı niteliğe sahiptir. iii- Her iki kurs programının hemen hemen tüm boyutları öğrenciler tarafından genelde yetersiz olarak değerlendirilmiştir. Bu nedenle öğrencilerin amaçlarına yönelik ihtiyaçlarını karşılamada beklenilen yeterliliğe sahip olmadığı anlaşılmaktadır. 2- Sonuçlar A- Kurs Öğrencilerinin Kişisel Özelliklerine İlişkin Sonuçlar 1- Özel dershane ve okul kurs programı hem erkek hem de kız öğrenciler tarafından tercih edilmekle birlikte okul kurs programını, daha çok kız öğrenciler tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been conducted to evaluate the present situation of private classrooms with university preparation classroom in schools aiming to prepare students for Student Selection and Plecement Examination (ÖSYS) by compering these two programs. At the first stage, the research is planned by studying present sources. The sample of the research includes four high schools and two private classrooms giving preparatory course programs for ÖSYS in the frontiers of provience Ankara. The research comprise 303 high school last class students. In order to collect data a“Student Questionary”and an“Observation and Examination Form”have been developed. And then researcher has gone to the course centers. The researcher has applied the questionary to student, and filled the form according to information given authorities. Collected data are tabled on the basis of their properties and presented by interpreting. Following conclusions have been reached in the light of the findings: i- An important differences has been found in the socio- cultural and socio-economic level of private classrooms studentsand university preparation classrooms students in favour of the former. ii- There are important deficincies in the programs of private classrooms and university preparation classrooms in terms of dimensions. Since, the program of private classroom is more appropriate for the system of ÖSYS, it has more effect on increasing student achievement in comparison with university preparation classrooms in schools. iii- Both of the course programs almost at all dimensions have been usually evaluated as inadequate by the students. For this reason, it is determined that both programs have not expected adequacy to meet the needs of students in satisfying their objectives.