Genç-Anababa Çatışma Envanteri (GAÇE) geliştirilmesi, güvenirliği ve geçerliği
  1. Tez No: 20781
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜSTÜN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu araştırmada, gençlerin anne ve babalarıyla olan çatışmalarını ölçmeyi amaçla yan bir araç geliştirilmiş ve aracın güvenirlik, geçerlik düzeyleri çeşitli yaklaşımlarla belirlenmiştir. Araştırma grubunu, Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümü 2,3 ve 4. sınıf öğrencileri; Eğitim Programlan ve öğreti mi bölümü 1. sınıf öğrencileri; Eğitim Bilimleri Fakültesi Sertifika sınıfı öğrencileri; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile DTCFnin çeşitli bölümlerinde oku yan toplam 252 öğrenci oluşturmuştur. Genç - Anababa Çatışma Envanteri (GAÇE)'nin geliştirilmesi sırasında, çeşitli yaklaşımlara dayanarak 43 maddelik, likert tipi denemelik form oluşturulmuştur. Daha sonra ölçeğin tek boyutluluğunu sağlamak için madde analizi çalışması yapılmıştır. Bu çalışma iki yaklaşımla gerçekleştirilmiştir. Birincisi, madde-toplam puan korelasyonlarıdır, ikincisi ise maddelerin t değerlerinin hesaplanmasıdır. Yapılan bu madde analizi çalışmaları sonucunda elde edilen bulgulara göre, 9, 10, 26 inci maddeler elenerek, ölçek 40 maddeye indirgenmiştir. Madde analizi çalışması tamamlandıktan sonra ölçeğin güvenirliği test edilmiş ve bunun için üç yola başvurulmuştur, tik olarak, test puanlarını yarılama yöntemi ile aracın güvenirliğine bakılmıştır. Bu yöntemle elde edilen bulgular, 41deneklerin babalarıyla ilişkileri yönünden (r = 0.82, sd = 250, p.05), hem de GAÇE'de babalarla ilişkiler açısından (r = 0.23, sd = 48, p > 0.5) anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study aims to develop a test that measures the conflict between the adolescents and their parents. The reliability and validity of the test has been checked by various approaches. The sample consists of 452 students that are mainly from Ankara University (Faculty of Languages - History and Geography and Faculty Educational Sciences) and from the medical school of Hacettepe University. During the development of the test namely“Adolescant Parent Conflict Inventory (APCI)”as a first step, an experimental form consisting of 43 items is developed according to different approaches. Later, in item analysis has been made in order to make it unidimensional. The study is made by two approaches. The first one is the correlation between each item and total score. The seconds is the determination of the t values of each item. The findings of the item-analysis showed that the ninth, tenth and twenty sixth item should be eliminated leaving the test with 40 items. Three things are made to check the reliability of the test. First "split half method is used. The findings show that the adolescent sample show high significance in items of their relations with their fathers (r = 0.82, sd = 250, p .05) and the fathers (r = 0.23, sd = 48, p >.05) in APCI.