Marka hukukunda iltibas kavramı ve uygulaması
The term confusion in trade mark law and its practice
- Tez No: 207809
- Danışmanlar: Y.DOÇ. Y. CAN GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Marka hakkına tecavüz günümüzde sıklıkla görülmekle beraber uygulamada bu tecavüz çoğunlukla iltibas suretiyle gerçekleştirilmektedir. Marka hakkına iltibas suretiyle tecavüz edilmesinde, karışıklığa yol açmaya çalışılarak tüketicileri yanıltmak amaçlanmaktadır. Böylece karışıklığa yol açan taraf, tüketicileri aldatarak kendi ürününün satın alınmasını sağlamaktadır. Marka hakkına iltibas suretiyle tecavüz, diğer tecavüz hallerinden daha zor tespit edilebilen ve önlenebilen bir durumdur. Bu nedenle de bu kavramın açıklığa kavuşturulması ve iltibas suretiyle marka hakkına tecavüzün nasıl gerçekleştirildiğinin ve nasıl tespit edilebileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, marka hakkına iltibas suretiyle tecavüz kapsamında iltibas kavramı ve bu kavramın farklı yasal düzenlemelerdeki durumu açıklanmış, iltibasın unsurları ve iltibasın nasıl tespit edilebileceği anlatılmıştır. Bu çalışmanın ana amacı, marka hukuku açısından iltibas kavramının açıklığa kavuşturulması ve iltibas suretiyle marka hakkına tecavüzün nasıl gerçekleştirildiğinin ve nasıl tespit edilebileceğinin Yargıtay kararları ışığında belirlenmesidir
Özet (Çeviri)
Recently, trade mark infringement can be seen frequently but in practice this infringement is mostly performed by the way of confusion. In case of this infringement, it is intended to mislead the consumers by the way of giving rise to confusion. Thereby, the party that gives rise to confusion provides his/her products to be sold by cheating the consumers. Trade mark infringement by the way of confusion is an occasion, which is more difficult than other infringement ways to ascertain and to prevent. Because of this reason, this term should be demystified and it should be determined how trade mark infringement by the way of confusion can be performed and how it can be ascertained. In this study, the term confusion and it is condition in different legal arrangements is explained in the scope of trade mark infringement by the way of confusion and how confusion can be determined is clarified. The main objective of this study is to demystify the term confusion in trade mark law and to determine how trade mark infringement can be performed and can be ascertained in light of decisions of Court of Appeal.