Eş'arî'nin makalat'ında şiî grupların sınıflandırlması ve önemli görüşleri
The grouping of the shia and the important opinions in Ashari's makalat
  1. Tez No: 207810
  2. Yazar: ALPASLAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tez konumuz ?Eş'arî'nin Makâlât'ında Şiî Grupların Sınıflandırılması ve Önemli Görüşleri?dir. Çalışmamızda Makâlât'ın özellikle Şiî Gruplarına ayrılan bölümünü daha detaylı bir şekilde incelemeye özen gösterdik. Giriş kısmında; araştırmanın metoduna, kaynaklara ve itikâdî mezheplerin ortaya çıkış sebebiyle alakalı konulara kısaca temas ettik. Birinci bölümde; Eş'arî'nin hayatı, ilmî şahsiyeti, düşünceleri ve eserleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. İkinci bölümde; ?Eş'arî'nin Makâlât'ında Şiî Grupların Sınıflandırılması ve Önemli Görüşleri? ve eserin tanıtımı, neşirleri, diğer bilgiler ve Şiâ ile ilgili bölümlerin anlatılması ve onların önemli görüşlerini irdelemeye gayret ettik. Sonuç bölümünde ise kısa bir değerlendirme ile tezimizi tamamlamış bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Our thesis subject is ?The Grouping of the Shia and the important opinions in Ashari?s Makalat?. We especially cared more about the detailed inspecting of the section of the Shia Groups in Makalat. At the begining part; we mentioned on the research method, resources and the reasons of the appearing of the faith sect. In the first section; we tried to give information about the life of Asharî, scientific personality, his thoughts and products. In the second section; we tried to give information about ?The Grouping of the Shia and the Important opinions in Asharî?s Makalat?, the publishing, other information and the explaining of the information related with Shia and the important thoughts of them. In the result section; we completed our thesis by having a short evaluating.