Cmr hükümlerine göre müteakip taşıma
Successive carriage according to cmr provisions
  1. Tez No: 207833
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Globalleşen dünyada, uluslararası ticaretin artması ile birlikte, ticaretteki en önemli konulardan birisi olan taşımacılığın da gelişmesi ve bu gelişime paralel olarak taşıma şirketleri arasındaki uzmanlaşma kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gerçeğe ek olarak ticari iş yapan, bir tarafta gönderen ve diğer tarafta gönderilenin, ticari eşyanın taşımasında güven koşulu ile birlkte düşünüldüğünde, günümüz dünyasında özellikle uzun mesafeli taşımalar genellikle birden çok taşıyıcı tarafından yapılmaktadır. Birden çok taşıyıcı tarafından yapılan taşımada, yükün herhangi bir şekilde kaybolması, hasara uğraması veya gecikmesi durumunda ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklarda, hangi taşıyıcının ne ölçüde sorumlu olduğu ve hak sahiplerinin zararlarının tazmini için hangi taşıyıcılara başvuracağı ve kendisinden tazminat alınmış bir taşıyıcının hangi şartlar dahilinde ödediği tazminat için rücu edebileceği hususları taşımanın türüne göre büyük farklar arzedecektir. Bu farklı taşıma türlerinden karşımıza çıkanlardan ve tezimin konusunu oluşturan müteakip taşıma, uluslararası karayolu taşıyıcıların ve gönderen ile gönderilenin uygulamada sıklıkla karşılaştığı bir taşıma türüdür. Bu taşıma türünü yanı sıra diğer taşımalar ve özellikle alt taşıma ilişkisi de uygulamda sıklıkla karşımız çıkan bir uygulamadır. Müteakip taşıyıcıyı alt taşıyıcıdan ayıran en büyük özellik taşımaya katılan tüm taşıyıcıların yükü ve CMR taşıma senedini kabul etmeleri ile birlikte tüm taşımanın bir parçası olmaları ve tüm taşımadan dolayı sorumluluk altına girmeleridir. İşte tezimde yukarıda anlatmaya çalıştığım mütakip taşıma ve alt taşıma ilişkisi CMR hükümleri ve TTK hükümleri ile birlikte Ticaret Kanunu Tasarısı Hükümleri ile de kıyasen incelenmiş ve gerekli şartlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Today's global world, by increasing the trade, it is unavoidable to improve one of the most important issue of the commerce, ?the carriage?. In addition to this truth, both parties, (one side is sender and the other side is receiver) who do business, want to feel in confidence concerning their goods during the carriage. Because of this, today especially the long distance carriages are generally performed by more than one carrier. The carriage that is performed by more than one carrier is of great difference in the dispute of which carrier is liable in the carriage and at which rate and against which carriers should the cargo interests claim for the compensation of their derogation and finally in which circumstances the carrier who pays compensation to the cargo interests recourse to the other carriers in the event of loss, damage and delay, according to type of the carriage. One type of this carriage that is main subject of my thesis is successive carriage. It is very well known type among the sender, receiver and international road carriers. Moreover, in practice the other types of carriages especially the sub carriages are also common in commerce area. The clearest feature that aparts the successive carrier from the sub carrier is acceptance of the goods and CMR consignment note of the all carriers that attend the carriage. By this way all of the carriers become the part of the whole transport and liable from whole carriage. The issue I try to explain above is examined detailed in the thesis and provisions of CMR are compared with the provisions of Turkish Commerce Code and Project of Turkish Commerce Code.