Anayasa ve uluslararası hukuk çerçevesinde kuvvet kullanımı
The use of force according to constitution and international law
  1. Tez No: 207834
  2. Yazar: AYDIN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
Kuvvet kullanımı egemenliğin belirgin bir göstergesidir. Birinci bölümde çalışmadaki önemi nedeniyle öncelikle egemenlik kavramı ele alınmıştır. Demokrasi olmadan egemenlik meşru olmaz. Bu temel prensip egemenliğin sahibinin millet veya halk olduğunu da göstermektedir. Egemenliğin kullanılmasında üç organ vardır. Bunlar yasama, yürütme ve yargı organıdır. İkinci olarak kuvvet kullanımı kavramı özellikle Birleşmiş Milletlerden önce ve sonra olmak üzere incelenmiştir. Daha sonra da egemenlik ve kuvvet kullanımı arasındaki ilişki ele alınmıştır. İkinci bölümde Anayasaya göre kuvvet kullanımında yetkili organlar ve bu organların yetkileri ele alınmıştır. Bu konudaki hukuki düzenlemeler net değildir. Özellikle Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini nasıl kullanacağı ve başkomutanlık üzerine yapılan tartışmalar geniş bir biçimde ele alınmıştır. Anayasa'nın kuvvet kullanımı konusunda karar verecek organları uluslararası hukukla sınırlandırması nedeniyle uluslararası hukukta kuvvet kullanımına da değinilmiştir. Uluslararası hukuk devletin kuvvet kullanımı yetkisini sınırlar. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler kararına dayanan kuvvet kullanımı, meşru müdafaa ve savaşa varmayan kuvvet kullanımları ele alınmıştır. Son bölümde Birinci ve İkinci Körfez Krizlerindeki kuvvet kullanımın yasallığı, Türk otoritelerinin kuvvet kullanımındaki davranışları yukarıda ele alınan prensipler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çıkarımlar sonuç bölümünde ifade edilmiştir
Özet (Çeviri)
The use of force is a distinctive indication of sovereignty. In the first chapter the concept of sovereignty is dicussed firstly because of te importence for the study. Without democracy severeignity is not legal. This fundemental principle indicates that the owner of the sovereignity is the nation or the common people (public). There are three main compenents in the use of sovereignity. These are legislation, execution and the adjudicatory power. Secondly the concept of the use of force especially before the United Nations and after is discussed. Then the relationship between soverignty and use of force discussed in this chapter. In the second chapter institutions authorized to use of force according to constitution and their competens are discussed. Laws on this subject is not explicit. Authorities of the president in the use of force, especially how president use it and discussions on the chef commander are studied in this chapter extensively. Constitution confines institutions authorized to use of force with international Law because of this constitutional principle the use of force in international law is also studied. International Law confines the authority of state in the use of force. In this connect the use of force based on the decision of United Nations and self defence and the use of force which can not be defined as war are studied. The legality of the use of force in First and Second Iraqi (Gulf) Crises and attitudies of Turkish Authorities in the use of force is considered in the last chart with the principles mentioned above. Inferences are staded in conclusions.