Firmada değer yaratan unsurlar ve indirgenmiş nakit akımları yöntemi ile firma değerlemesi uygulaması
Factors of creating value in firm and an application of firm valuation with discounted cash flows method
- Tez No: 207847
- Danışmanlar: PROF.DR. NERGİS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Firmaların varlıgı ve yarattıkları degerler, ekonomik hayatın olusumu ve gelisiminde en önemli rolü oynayan etkenlerdir. Kamu veya özel sektörde faaliyet gösteren firmaların degerlerinin belirlenmesi bir anlamda ekonominin gidisatı için de bir gösterge sayılmaktadır. Bir firmanın varlıklarının degerlenmesi islemi, söz konusu firmanın hisse senetlerinin piyasa degerleri konusunda yapılan bir dizi tahminden ibarettir. Degerleme islemleri sonucunda bulunan degerler subjektif içerikleri nedeniyle farklı sonuçlar ortaya koyabilirler. Degerleme çalısmalarında degerleyicinin amacı, sahip oldugu bilgi birikimi, çalısmayı derinden etkilemekte olup, farklı yöntemlerin farklı kisilerce yapılması durumunda firma degerinin farklı belirlenmesi mümkün olabilmektedir. Önemli olan, mevcut durumun en basından en sonuna kadar titizlikle yürütülecek firma içi ve firma dısı çalısmalarla ve uygulanacak temel ilkeler ve yöntemlerle en basarılı sonuca ulasmaktır. Bunun için de yapılması gereken; bir firma kültürü olusturmak ve bu yolda ilerlemektir. Günümüzde önemini hızla hissettigimiz entelektüel sermaye, ekonomik katma deger ve sirket birlesmeleri konularının firma degeri yaratması ve bunun ölçümünü kolaylastırması noktası göz ardı edilmeyecek kadar açıktır. Konu basından ciddi ve ayrıntılı bir biçimde ele alınarak sonuca ulastırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Presence of firms and the values that they create are the important factors for economic life to be formed and improved. Realizing the importance of the firms that are performing in private and public sector indicates the way that economy goes on. By estimating the values of shares of firms this target may be achieved. Because of the subjective contents of the values different results may received. The purpose, knowledge background affects the estimated values so if the study is applied by different people and different methods the value may be determined differently. Analyzing the existing condition with methods that are applied within the firms and out also is the most important objective. For achieving this point a firm culture must be created and firms should improve this comprehension. It is obvious that Intellectual Capital, Economic Value Added and Mergers are critical points for creating value and study should be handled with every detail