Ceza hukukunda yaş küçüklüğünün etkisi
The minarity in punishment law
- Tez No: 207852
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çocuk, fizik ve ruh yapısı gereği yetişkinlerden farklı davranılması gereken kişi olduğuna göre, yalnızca çocuğa uygulanabilir yasa ve usullerin gerekliliği sözkonusu olmaktadır. Bu ihtiyaçtan hareketle, uluslararası hukukta çocuk hakları ve ceza sorumluluğuna ilişkin sözleşmeler ve kurallar yer edinmeye başlamıştır. Çocuklara özgü yasa ve usullerin gerekliliği ceza hukukunda bir alt bölüm olarak Çocuk Ceza Hukukunu ortaya çıkarmıştır. Uluslararası gelişmeleri göz önünde bulunduran kanun koyucu, korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukların korunmasına, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınmasına ilişkin usûl ve esasları düzenlemek amacıyla mevzuatımızda bir takım yeni düzenlemeler getirmiştir. Çocuk Ceza Hukukunda uygulanan ceza ve tedbirler çocuğa acı ve ceza vermenin aksine ıslah edici, koruyucu ve terbiye edici amaçlara hizmet etmelidir. Ceza hukukunda yaş küçüklüğü dönemleri 0-12, 13-15 ve 16-18 olmak üzere üç dönemden oluşmaktadır. Çocuğun içinde bulunduğu yaş dönemine göre ceza sorumluluğu farklı olmaktadır. Birinci dönemde bulunan çocukların ceza sorumluluğu yoktur. İkinci dönemdeki çocukların ceza sorumluluğu kusur yeteneğinin olup olmamasına göre belirlenmektedir. Üçüncü dönem içerisinde bulunan çocukların ceza sorumluluğu bulunmakla beraber indirimli ceza uygulanır. Ceza hukukunda sağır ve dilsizlik de yaş küçüklüğü gibi ceza sorumluluğunu kaldıran veya azaltan bir durum olduğundan, sağır ve dilsizlerin ceza sorumluluğu yaş küçüklüğü gibi yine yaş esas alınıp dönemlere ayrılarak belirlenmiştir. Çocuğun içinde bulunduğu yaş ceza sorumluluğunu belirlediğinden, çocuğun içinde bulunduğu yaşın tespiti önem arz eder. Yaş küçüklüğünün ceza sorumluluğuna etkisi dışında hapis cezalarının ertelenmesi, erteleme benzeri kurumlar, belli haklardan yoksun bırakılma, tekerrür, zamanaşımı süreleri, çocukların soruşturma ve kovuşturma usulleri, ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı ve infaz edileceği kurumlar bakımından yetişkinlere nazaran farklılık gösteren durumlar kanunlarımızda yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
According to the children?s diversity to the adult which dependent on their phsyical and phsycological structure, the diversity on the implementation of the laws and the methods is necessary. The agreements and the rules for the rights of children and their responsibility for penalty are started to be located on the international law because of this necessity. Therefore,this necessity created the `The Law of Penalty for the Children? as a sub topic on the law of penalty. The law provider ,who sees the international developments, brings the new regulations to our law subject about the children who needs protection and who has pushed to crime within the aim to guarantee their rights and healthiness. The penalties and precautions which implemented on `The Law of Penalty for the Children? must not give pain and fine to the child but only must serve to the aims for protection and correction of children. In the law of penalty, the minarity is formed by 3 different periods which their names are 0 to 12,13 to 15 and 16 to 18. The responsibility for penalty of the child is diversed dependent on the child?s age period.On the first period, there is no penalty responsibility for the children. On the second period it is determined upon if the children has capacity for a faul tor not. The children ,who are on the third period, have not only the responsibility but also the right for reduced penalty is implemented to them.On the law of penalty,like the minarity, to be deaf or to be dumb is also a reason to reduce or cancel the responsibility of penalty and because of that the responsibility of penalty for deaves and dumbs is also determined dependent on the age periods. It is important to determine the age of the child because of the dependency of determination of the responsibility to the age of child. It is located on our laws that the conditions which show the differencies among the children and adults ,except on the effect of the smallness of age, on the institutions for delay, on deprivation of some rights, on repetition, on prescription and on investigation and prosecution of the children.