Ce işaretlemesi ve ce işaretlemesi üzerine uygulama
Ce marking and case study on ce marking
- Tez No: 207853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERCAN GEGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
CE saretlemesi AB'de malların serbest dolasımı konusunda atılan en önemliadımlardan biridir. CE isareti ürünlerin AB ülkeleri arasında serbest dolasımını saglayanbir pasaport görevi üstlenir ve CE isareti ürünlerin çevreye, insana, bitkiye ve hayvanazarar vermedigini gösteren bir birlik isaretidir.Bu tezde, CE isaretlemesi detaylı olarak açıklanmıs ve AB standardizasyonkurulusları CEN, CENELEC, ETSI, hakkında bilgi verilmistir. Bununla birlikte Türkiyeile AB müktesebatının uyum süreci açıklanmıstır. Son olarak salter üreten bir firmadauygulama yapılmıstır. Bu uygulama ile birlikte CE isaretlemesi sürecinde takip edilmesigereken adımlar anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
CE Marking is a cornerstone of free movement of the products within theEuropean Union Countries. CE Marking of products as a“passport”which can allow amanufacturer to freely circulate their products within the European marketplace and CEMarking shows that the product does not harmful to the nature, human, plant and animals.In this thesis, CE Marking is explained in details and is given information aboutthe EU standardization institutions, CEN, CENELEC, ETSI. In addition to this,adaptation of European Union?s regulations to Turkey is explained in details. As a result,case study was made on firm which is manufacturing switch. With this case study, thesteps should be followed through CE Marking is explained