Arnavutluk'un kapitalizm sistemine geçiş süreci ve bugünkü ithalat-ihracat olanakları
Albania's transition to capitalist system and actual import-export possibilities
- Tez No: 207851
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KÜHEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
1945-1990 yılları arasında komünist rejimi yasayan Arnavutluk gerçek anlamda dıs ticarete sahip olmamıstır. Kapalı bir ülke olarak, yalnız aynı rejimi yasayan ülkelerle dıs ticaret iliskisi kurmustur. Komünist rejimini yasayan ülkelerle iliskileri bozuluncaya kadar gerçeklesen dıs ticareti ülkeler arası karsılıklı ihtiyaç olan maddelerin takası seklindedir. 1990 yılında rejim degisikligi ile birlikte Arnavutluk dısa açılmıs ve diger ülkelerle iliski kurmaya baslamıstır. Gerçek dıs ticaretin temelleri de bu zamanda atılmıstır. Dıs ticaret gelismeye baslamıs, ancak sürekli dıs ticaret açıgı büyük bir sorun olmustur. Sorunun sebeplerinden en nemlileri, iç üretimin olmaması ve tüm ihtiyaçların ithalat yoluyla karsılanmasıdır. Zamanla bu sorunlar ortadan kaldırılmaya çalısılmıstır. Fason üretimi ile üretilen ürünlerin (ayakkabı, deri ve suni deri ürunleri ve tekstil ürünleri) ihraç edilmesiyle iç üretimin az da olsa birkaç iç ihtiyacı karsılanınca dıs ticaret açıgı azalmaya baslamıstır. Sekiz ülke ile imzalanan Serbest Ticaret Anlasması, Arnavutluk'un dıs ticaretinde olumlu bir etki yaratmıstır. Avrupa'nın güney dogusunda bulunan Arnavutluk, Avrupa ve Asya pazarların etkisi altında kalmıstır. En önemli üç dıs ticaret ortagı Italya, Yunanistan, Almanya ile birlikte Türkiye, Makedonya ve Kosova ile dıs ticaret iliskileri de çok önemlidir
Özet (Çeviri)
From 1945 until 1990, Albania lived under a strict communist regime, and as a result its foreign trade suffered considerably. Albania would only trade with communist countries. However, even this type of trade mainly involved the exchange of goods between the two countries. This way, each country?s needs for goods were met by the exchange process. In 1990, the elections ended 45 years of communist rule for Albania, by making it ready to establish new relationships with other countries in the world. This signs the beginning of Albania?s reborn foreign trade. Albania was facing a trade deficit for two reasons: Albania?s production was being close to nothing and it tried to cover the country?s internal needs for goods by importing mainly from the neighboring countries. Some of the goods that get exported from Albania include: shoes, leather and textiles. Although the production of the above goods is in small quantities, it has helped towards lowering the country?s trade deficit. Furthermore, the signing of the free trade agreement with 8 countries has had its influence on Albania?s foreign trade. Albania?s strategic location in the south-east of Europe has meant that Albania has always been involved in European as well as Asian trades. However, there are three main partners in Albania?s foreign trade, which are: Italy, Greece and Germany. Turkey, Macedonia and Kosovo have also played an important role in Albania?s foreign trade.