Türkiye'de yataklı tedavi kurumları kapasite kullanımlarının sıralı lojistik regresyon analizi
Ordinal logistic regression analysis of capasity use at health institutions poviding in-bed treatment
  1. Tez No: 207856
  2. Yazar: DOĞAN KUBİLAY NİZAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. AHMET AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Kalitatif tepki modellerinden biri olan ve cevap değişkeninin kategorilerine maksimum olasılıklar veren lojistik regresyon modelinin tahmini belirli varsayımları gerektirir. Bu varsayımlara dayalı olarak cevap değişkeninin kategorik sıralı olduğu durumlarda tahmin edilen sıralı lojistik regresyon modelinin test istatistiğine uygun olması durumunda söz konusu model tepkisel ölçümlerde kullanılabilir. Bu çalışmada, T.C.Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları 2005 istatistik yıllığı verilerinden faydalanmıştır. Söz konusu verilerden, yataklı tedavi kurumlarının yatak kapasite kullanım oranları düşük-orta-yüksek şeklinde kategorilendirilerek düşük kapasite kullanım oranlı hastanelerin orta ve yüksek kapasite kullanım oranlı hastanelere olan tepkileri incelenmiştir. Benzer şekilde, hastanelerde, yatak sayıları bakımından da küçük-orta-büyük şeklinde gruplandırılarak, küçük düzeyli hastanelerde verilen hizmetlerin orta ve büyük düzeyli hastanelerde verilen hizmetlere olan tepkileri tahmin edilmiştir. Hastanelerin bağlı bulundukları kurumsal statüleri bakımından da ele alınarak özel hastanelerde verilen hizmetlerin kamu ve eğitim-araştırma hastanelerine verilen hizmetlere olan tepkileri analiz edilmiştir. Sözü edilen kategori tahmini fonksiyonu için sürekli açıklayıcı değişkenler olarak yatak sayısı, pratisyen doktor sayısı, uzman doktor sayısı, poliklinik sayısı, yatan hasta sayısı, yatılan gün sayısı ve kesikli değişken olarak kapasite kullanım oranı, yatak sayıları bakımından hastane büyüklüğü, bağlı bulundukları kurumlar itibariyle hastane statüsü alınmış olup, bunlardan içsel açıklayıcı değişken değerleri elde edilmiştir. Bu değerlerden kategoriler esas alınarak sıralı lojistik regresyon modeli kurulmuştur. Bu kavramsal modelin orta ve yüksek düzeyden oluşan kategori logitlerinden hareketle modelin sonuçları tahmin ve test edilmiştir. Kurulan modellerin değerlendirilmesiyle küçük düzeyli hastanelerde verilen hizmetlerin üst düzey kategorideki hastanelerde verilen hizmetlere olan olasılıkların söz konusu modellerin logit değerleriyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Estimation of logistic regression, which is one of the qualitative response models giving maximum possibilities to categories of response variable, requires certain conjectures. Ragarding these conjectures, in cases where the response variable is categorically ordinal and if the estimated ordinal logistic regression model is statistically significant, this suggested model can be used in responsive measures. It this study, we have used data from 2005 statistical manual of Turkish Republic Minestry of Health Institutions providing in-bed treatment. From these data, bed capacity rates of the mentioned institutions have been categorized as low, middle, and high and response of low capacity hospitals to middle and high capacity hospitals have been examined. Similarly, hospitals have been grouped according to bed numbers as small, medium, and large and responses of service given at small hospitals to services given at medium and large hospitals have been estimated. Institutional status of hospitals have also taken into consideration and responses of services given at private hospitals to services given at public and education-research hospitals have been compared. For the mentioned category estimation function, on the basis of internal descriptive variable categories ordinal logistic regression model was set where numbers of bed, practitioners, specialized doctors, polyclinics, hospitalized patients, days spent at hospital have been used as continuous descriptive variables; on the other hand capacity usage rate, size of hospital compared to number of beds, and finally institutional status of hospital have been taken as discontinuous variables. Considering category logits of middle and high levels of this conceptual model, results of the model have been estimated and tested. By comparing the models, possibilities of services given at low level hospitals and upper level hospitals have been shown by logit values of the mentioned models.