Yatırım projelerinin değerlendirilmesinde reel opsiyon yöntemi ve madencilik sektöründe bir uygulama
Real options method to evaluating investment project and one application in mining sector
  1. Tez No: 207857
  2. Yazar: ERKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE TÜKENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yatırım, şirketlerin sahip oldukları kaynaklarını kar elde etmek amacı ile kullanması işlemidir. Şirketler bu kaynaklarını kullanmadan önce, yatırımın karlı olup olmayacağını tahmin etmek amacıyla yatırım projeleri hazırlarlar ve bu projelerden birini seçerek, ona uygun hareket ederler. Günümüzde hangi yatırım projesinin daha faydalı olacağını belirlemek için; geleneksel yatırım projeleri değerlendirme yöntemleri kullanılmaktadır. Bu değerlendirme yöntemleri, paranın zaman değerini göz önüne alan (dinamik) ve almayan (statik) yöntemler olarak ikiye ayrılırlar. Bu yöntemlerden en çok tercih edilenleri ve gerçeğe en yakın sonuçların alındığı yöntemler paranın zaman değerini göz önüne alan dinamik yöntemlerdir. Ancak bu yöntemlerde yetersiz kalmaya başlamıştır. Bunun birçok sebebi vardır. Bunlardan bazıları; teknolojinin çok çabuk değişmesi, günümüzün ekonomi dünyasında küreselleşme sonucunda uluslar arası sınırların kalkması, rekabet ortamının çok yoğun olması ve benzeri değişik birçok çeşit risklerin ortaya çıkmasıdır. Geleneksel yatırım projeleri değerlendirme yöntemleri günümüzün ekonomik koşullara uyum sağlamakta zorluk çektiği, esnek olamadığı ve sonuç olarak yetersiz kaldığı için araştırmacılar tarafından klasik değerlendirme yöntemlerine alternatif olarak reel opsiyon yöntemi ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada yatırım, yatırım projeleri ve opsiyon kavramları tanımlanmış; yatırım projelerinin değerlendirilmesinde kullanılan geleneksel yöntemlerle birlikte reel opsiyon yöntemi incelenerek; reel opsiyon yönteminin madencilik sektörü üzerinde uygulama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investment; is the process where companies use the resources they have in order to gain profit. Before using their resources, companies prepare investment projects to predict whether the investment is going to be profitable or not, then choose one of the projects and act according to it. In present time traditional investment project evaluation methods are used to determine to which project is going to be the most profitable. These evaluation methods can be divided into two groups: considering the time value of money (dynamic) and not considering the time value of money (static). Of these methods, the most preferred and giving results nearest to the real situations are the dynamic methods considering the time value of money. But these methods are also becoming impotent. It has a lot of reasons. Some of these are; the very fast changes in technology, the disappearance of international borders due to globalization, the intensive competition environment and the emerge of some other similar risks. Since the conventional investment project evaluation methods are having difficulties in orientating the present economic conditions, are not flexible and as a result are impotent, real options method has been exposed as an alternative to the classic evaluation methods. In this study, the concepts of investment, investment projects and option are described; real options management together with traditional methods used for evaluating the investment projects are analyzed, and the application of real options management in the mining sector is performed.