Dış borç sorunu ve dış borçların ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye örneği
External debt problem and the impact of external debt on the growth: Turkish experience
  1. Tez No: 207855
  2. Yazar: JALE KOZALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ekonomik kalkınmanın finansmanı için gerekli olan kaynakların yetersiz olması bu ülkeleri dış kaynak bulmaya zorlamaktadır. Bu durumda dış borç bu ülkeler için önemli bir finansal kaynak olmaktadır. Dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye için de dış borç önemli bir kaynaktır. Türkiye ekonomisinde dış borç genellikle tasarruf açığını ve döviz açığını gidermek ve yüksek büyüme hızına ulaşabilmek için alınmaktadır. Başlangıçta ek bir kaynak olarak alınan dış borçlar etkin bir şekilde kullanıldıklarında yatırımları, ekonomik büyümeyi ve kalkınmayı hızlandırabilmektedir. Fakat alınan dış borcun etkin kullanılmaması ve dış borcun anapara ve faiz ödemelerinin ulusal gelir artışından daha fazla artış göstermesi borçları ödeyebilmek için tekrar borç alınmasını gerektirmekte ve böylece dış borç yükünün artıp ülkenin refahında bir azalmaya neden olabilmektedir. Dış borçlanma ile ekonomiye aktarılan dış kaynakların etkin kullanılıp kullanılmadığını belirlemek için belli ölçütler dikkate alınarak analiz yapılması ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda borçlanılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; Osmanlıdan günümüze dış borç stokunun ve dış borç servisinin ülke ekonomisine etkisini değerlendirmek ve Türkiye'nin 1970- 2005 döneminde dış borç stokunun, dış borç servisinin, kamu ve özel yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki etkisini zaman serilerine dayalı eşbütünleşme analizi yardımıyla açıklamaktır. Çalışmada, 1970- 2005 döneminde Türkiye'de dış borç stokunun ve dış borç servisinin büyümeyi olumsuz etkilediği, Türkiye'nin borç fazlası sorunu ile karşı karşıya olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Insufficient resources, which are necessary for economic development, force the less-developed and developing countries to find external resources. In such a case, external debt is important financial resources for these countries. External debt is also important resource for Turkey such as in the world countries. In Turkish economy, external debt is taken generally in order to counter the saving deficit and foreign exchange deficit and reach the high growth rate. External debts, which are initially taken as additional resources, can accelerate the investments, economic growth and development when they are used efficiently. But if the external debts aren?t used efficiently and the principal and interest payments of the external debts become higher than national income increase, it is required to get debts again to pay debts and thereby it causes to increase external debt burden and decrease the country welfare. It is required to make analysis by considering some criteria in order to determine whether external debts transferred to the economy are used efficiently or not and the countries must get debts according to these results. The aim of this study is to evaluate the impact of external debt stock and external debt servicing to the economy from the Ottoman Empire to today and to explain the impact of external debt stock, external debt servicing, public and private investments to the economic growth for the 1970-2005 period in Turkey by using the cointegration analysis based on time series. In this study, it is resulted that external debt stock, external debt servicing affected the growth negatively and Turkey faced with the debt overhang problem in the period of 1970- 2005.