Bilgisayar ile tümdevre metal maskesinin sentezi
  1. Tez No: 2079
  2. Yazar: HALİL YEŞİLÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
KISA ÖZET İmalatçı firmaların özel isteklerine cevap verebil mek için pişirilmiş ve isteğe bağlı olarak son maskenin ha zırlandığı kırmıklar mevcuttur. Hazırlanan bu son maske her değişik amaçlı tümdevre için farklı farklı olmaktadır. Bu tezde amaç bu maskelerin bilgisayar yardımıyla hazırlanma sıdır. Burada XR - 100 kırmığı seçilmiştir. İşlem başlangıcında maskesi hazırlanacak devre (ortak noktalar) bilgisayara tanıtılıp birleşecek noktaların tüm birleşme kombinasyonları bulunmaktadır. Bulunan bu kombi nasyonlar belirli bir mantıkla sıraya sokulmaktadır. Devre nin tanıtım işlemi bittikten sonra iş, bilgisayarın kırmığı tanımasına gelir. Bu da program içinde saklı olan bilgilerle mümkün olmaktadır. Bu bilgiler arasında kırmığm tüm şekli, alt geçit olarak kullanılabilecek noktalar bulunmaktadır. Bilgiler ekranda görüntülendikten sonra sıra birleştirme iş lemine gelir ve işlem artık“PROGRAM * KULLANICI”işbirli ğiyle yapılmaktadır. Gerektiğinde yönetimi kullanıcı kendisi alabilecek, gerektiğinde de program akışına bırakabilecek tir. Birleştirme işleminde temel bir hareket şekli tanım lanmış ve birleşecek noktalar hareketli hale getirilerek bir leşme işlemi gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Tüm birleşme kombinasyonları sonrasında birleşemeyen noktalar olduğundan alt geçitler kullanılarak birleşme sağlanmıştır. Bu işlemler kırmık bir ekrana sığmadığı için dört ka demede yapılmaktadır. Her bölge için işlem bitiminde rapor alınmalıdır ve işlem dört bölgenin de işlenmesiyle bitecek tir. Her bölge işlemi sonunda raporlar kağıda aktarılacak ve bu raporlar daha sonra birleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today chips, manifactured and for which final masks are prepared according to special demans of con sumers, are available-Final masks are completely diffe rent for every specially purposed integrated circuit. In this study, it is aimed to make a GAD of these masks. XR-100 type chips are used in the study. In the first part of the program the circuit, for which use are seeking a mask is defined all possible com binations of end points of elements are determined. There combinations are put in order according to a certain logic. This step is followed by the defination of the chip to the computer. The data required for this step is provided by the program itself. This data involves exact configuration of the chip and all points which are tabe used an underpass. Then comes the connection of end points. This is made by incorporation of program and user so that it is possible to control the program by either the program or user when ever needed. A certain path of process is defined for connection process and by making the end points moving connection is realized. Since some point still remain unconnected after all possible combinations underpasses are used to ansure connection. The whole process is realized in four steps since the chip was oversized for the monitor screan. For each part the results are reported and final report is based on the combination of the four previovs ones prepared after processing all four parts. After each step the results are printed.