18. Y.Y.' da yazıldığı tahmin edilen bir el yazmasımecmuadaki dini musiki güfteleri
Religious words of songs in a handrpinted review that was guessed to be written in the eighteenth century
- Tez No: 207925
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 466
Özet
Güfte mecmuaları müzik tarihi açısından çok önemlidir. Yapılacak yeniçalısmalar bu zengin kaynaklardan beslenir. Bu sebeple tez konusu olarak bir müzikmecmuası seçtim. Bu eseri günümüz diline kazandırmak istedim.Topkapı Sarayı Kütüphanesi Bagdat Köskü Yazmaları 402 numarada kayıtlıbulunan bu mecmuada tarih ve yazar ismi bulunmamaktadır. Fakat 18. yüzyıldayazıldıgı tahmin edilmektedir.Tezimin konusu 300 sayfadan olusan bu eserin ilk yarısıdır. Bu bölümde 414siir vardır. Bu siirler farklı dönemlerden degerli sairlere aittir. Bestakârları vemakamları da belirtilmistir. En fazla eseri bulunan sairler Niyazi Mısrî, Esrefoglu Rûmi,Abdulahad Nûri, Yunus Emre'dir. En fazla eseri bulunan bestekâr Dervis AliSirügâni'dir. Onun 209 bestesine yer verilmistir.Mecmuanın yazısı okunaklıdır. Ama çok sayıda yazım hatası vardır. Yine dediger güfte mecmualarında rastlanmayan siirlere yer verilmistir. Hem müzik, hemedebiyat için degerli bir kaynaktır.Bu çalısma ile ben yüzlerce siir okudum, vezinleri üzerinde çalıstım,bestekârları arastırdım. Edebiyat ve müzik altyapım arttı. Müzigin tarihî kaynaklarındanbirini bilim dünyasına kazandırdıgıma inanıyorum. Bu alanda çalısan akademisyenleriçin faydalı olacagını umuyorum.
Özet (Çeviri)
The reviews of the words of the songs are very important for the musıcalhistory. The new studies are fed from this wealth sources. For this reason I chose areview of musıc as the topic of my thesis. I wanted to reflect this review to dailylanguage.This review is registered in Topkapı Palace Library, Bagdat PovilionHandprinteds, number 402. There is no date and name of the writer in this review. But itis guessed to be written in the eighteenth century.The topic of my thesis is the first half of this review that has three hundredpages. There are four hundred and fourteen poems in this chapter. These poems belongto famous poets who are from different countries. This poems? composers and tunes arewritten in the review. The poets who had the most famous poems are Niyazi Mısrî,Esrefoglu Rûmi, Abdulahad Nuri, Yunus Emre. The composer who had the mostcompetitions is Dervis Ali Sirügâni. The numbers of his works are two hundred andnine.Writing of the review is legible. But there are many mistakes about writing.However there are many poems in the review that weren?t been in the other reviews.The review is a valuable source for both music and literature.I read hundreds poems, I work on their metres, I searched their composers?life. This study provided me to develop the background about musıc and literature. Ibelieve that I have gained one of the historical sources of music to science world. I hopethis study will be useful for academicians who work on this departmant.