Çok taraflı yatırım anlaşması (MAI) ve Türkiye'nin çekinceleri
Multilateral agreement on ivestment and reservations of Turkey
  1. Tez No: 207924
  2. Yazar: SABANUR DEMİRİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ BAHÇEKAPILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Çok Taraflı Yatırım Anlasması (MAI) yabancı sermaye yatırımları önündeki engellerikaldırmayı amaçlayan, anlasmaya taraf ülkelerin yerli ve yabancı yatırımcılara esit sekildemuamele etmesini saglamaya çalısan bir anlasmadır. Müzakere süreci 1995 yılında OECD'debaslayan anlasma, bir dönem DTÖ gündemine tasınmıs, fakat burada da neticelenememis veimzalanamamıstır. OECD Yatırım Komitesi yatırım konusunda yapılacak anlasma ile ilgiliçalısmalara hala devam etmektedir.Türkiye bu anlasmaya taraftar olan ülkelerden biridir. Çünkü anlasmada yer alanmaddelerin anlasma tarafı ülkelere yabancı sermaye yatırımlarını arttıracagını kabuletmektedir. Buna ragmen Türkiye mevcut yasaları ve politikalarıyla uyusmadıgı gerekçesiyleanlasmaya dair bazı çekinceler sunmustur. Sayısı yaklasık 30 adet olan çekinceler, Türkiyetarafından OECD Konseyi'ne iletilmistir.Ekonomilere olası etkileri hakkında pek çok tartısma yapılmakta olan MAI'nin gerçeketkileri ancak imzalandıgı ve uygulamaya konuldugu takdirde ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Multilateral Agreement on Investment (MAI) aims to increase foreign capitalinvestments between the countries. It forces the countries to make the same procedure fordomestic and foreign investors. The negotiations about the agreement had started in OECD in1995 and continued in World Trade Organization for a while. But due to some disagreementsbetween countries, the agreement could not be signed until today. OECD InvestmentCommittee still works on the agreement and tries to give a form to agreement that allcountries will accept.Turkey is one of the countries that supports MAI. Because Turkey believes that thisagreement will certainly increase the foreign capital investments. However Turkey presentedapproximately 30 reservations about a few articles of the agreement. These reservations werepresented due to existing laws and policy in Turkey.Even if there are a lot of discussions about the possible effects of MAI, we will just beable to see the results of MAI if the agreement is signed and starts to practice betweencountries.