Halkla ilişkiler fonksiyonun aile içi iletişim olgusuna katkısı
Contribution of public relation to communication within family
  1. Tez No: 207933
  2. Yazar: GÜLDANE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA CİNMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde üretim ve iletisim teknolojilerinin ulastıgı seviyenin, büyük ölçüde tetikledigibir gelisme de agır ekonomik rekabet ortamında, isletmelerin piyasadaki yerlerinikoruyabilmeleri için sadece mal ve hizmet üretiminin yeterli gelmedigi gerçegidir.Tüketicilerin birbirine esdeger standartlarda, genis mal ve hizmet yelpazesi sunan kuruluslararasında seçim yapabilmeleri için gündemde olan farklılık kriterlerinden biri de sosyalsorumluluk bilincine sahip olmalarıdır. Tüketiciler müsterisi oldukları kuruluslardan toplumiçin daha fazla katkı yapmalarını beklemektedir. Halkla iliskiler fonksiyonu, kuruluslarınhedef kitleleriyle iletisimlerini planlayıp bu süreci karsılıklı güven içinde devam ettirmekiçin çalısan birimdir. Bir kurulusun halkla iliskiler biriminin olması, onun hedef kitlelerinekarsı sorumluluk bilincini tasıdıgını gösterir. Aile kurumu toplumun yapıtası olmasındandolayı toplum ile ilgili sosyal sorumluluklarda büyük önem arz eden bir hedef kitledir.Üreme, cinsel güdülerin tatmini, eslerin sevgi ihtiyacının karsılanması, koruyuculuk,çocukların egitimi ve sosyallestirilmesi gibi baska hiçbir kuruma tamamen devredilemeyecektemel islevleri yerine getirmesinden dolayı toplum için vazgeçilmez bir kurumdur. Aileyapısının ve içindeki iliskilerin saglıgı toplumların gelismislik düzeylerini yakındanilgilendirir. Bu çalısmada Turkcell Anonim Sirketi'nin topluma karsı sosyal sorumluluklarıkapsamında, toplumun en küçük sosyal birimi olan aile kurumunun saglıklı bir sekildeislevlerini yerine getirmesi açısından önem arz eden ?Aile içi iletisim? olgusuna yaptıgıkatkı, uyguladıgı ?Çagdas Türkiye'nin Çagdas Kızları ? projesi çerçevesindedegerlendirilmistir
Özet (Çeviri)
Today one of the developments affected by the level of production and communicationstechnologies is the fact that the business enterprises can?t hold their positions in the market byjust producing in the heavy economical competition. One of the criterions for the consumers tochoose between the enterprises that is presenting equivalence materials and services is to beconscious about the social responsibility. The consumers are waiting more service from theenterprises for the society. The public relations function is a unit that plans the communicationsbetween enterprises and their target clients and tries to continue this process in mutual trust. Ifany enterprise has a public relation unit that shows it is conscious about the social responsibility.Being the fundamental of the society the family institution is a very important target client aboutsocial responsibility of the society. The family institution is very significant for the societybecause of the fundamental functions like reproduce, satisfying the sexual desire, to meet thenecessity of affection of the spouses, protection, education and socialization of the kids that can?tbe transferred to any other institution. The health of the structure and communications in thefamily is highly related of the society?s level of development. In this study, the aid made byTurkcell Company within Turkcell Companies? social responsibility against the society about`communication in family? which is very significant in terms of healty working of the familyinstitution which is the smallest unit of society is evaluated within the project of `Modern Girls ofModern Turkey