New age hareketi: Modern bir dinsellik biçiminin sosyo-kültürel analizi
The new age movement: A Socio-cultural analysis of a modern type of religiosity
- Tez No: 207932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yirminci yüzyılda özellikle yüzyılın ikinci yarısından sonra yeni dini, yarı-dini,spiritüel gruplar ve hareketler ortaya çıkmıştır. Bu hareketlerden biri olarak Anglosaksondünyada ortaya çıkan ve tarihi-kültürel ve sosyolojik bakış açılarından ele aldığımız New Agemodern toplumda ezoterik ve seküler unsurların kesiştiği alanda ortaya çıkan modern bireyciişlevselleşmişbir dinsellik biçimidir.Tezimizin ilk bölümünde modern dinsellik biçimlerinin genel karakteristiklerini veNew Age'in kavramsal yönünü ele aldık ve ayrıca Yeni Dini Hareketler ve New Age Hareketiarasındaki benzerlik ve farklılıkların altını çizdik.İkinci bölümde New Age Hareketinin tarihi ve kültürel arkaplanında yer alan ve onasöylem ve niteliklerini veren ondokuzuncu ve yirminci yüzyıldaki ezoterik, spiritüel,dinifelsefi ve psikolojik grupları inceledik.Üçüncü bölümde New Age Hareketindeki görüşleri çeşitlilikleri ve birbirlerindenfarklılıkları sebebiyle ayrıntılı değil genel ve ardındaki anlam itibariyle inceledik. Elealdığımız bu nitelikler New Age'in temel anlamını taşımaktadır ve hareketin başlangıcındanbu yana belirli görüş ve uygulamalarda bazı unsurlar değişmekle birlikte değişmedenkalmışlardır.Dördüncü bölümde hareketin toplumsal ve yapısal boyutunu içeren ABD ve Avrupaülkelerindeki anket ve araştırmaları kullanarak hareketin organizasyonel yapısı, New Agegruplarının dinamikleri ve New Age'cilerin toplumsal ve demografik özellikleri üzerindedurduk.
Özet (Çeviri)
The twentieth century, especially the second half of it, has witnessed the emergenceof new religious, quasi-religious, and spiritual groups and movements more than thetraditional ones. Among these the New Age movement, which originated in the Anglo-Saxonworld as a modern individualistic religious conception with a mixture of esoteric and secularelements embedded in modern society, deserves a closer look. And what I try to do in thisdissertation is to throw a descriptive light on the movement, with particular emphasis beingmade on its cultural and socio-historical perspectives.Thus, in the first chapter, I evaluate the New Age movement with reference toconceptual and general characteristics of modern forms of religion and also outline thesimilarities and differences between the New Age and other New Religious Movements.In the second chapter, I examine the historical and cultural background of themovement and it place among the esoteric, spiritual, religious, philosophical andpsychological groups and movements in the nineteenth and the twentieth centuries, whichprovide the discourse and characteristics of the movement.In the third chapter, I look into the ideas lying at the center of the movement andtheir meaning. In fact, the above mentioned characteristics contain the essential meaning ofthe movement, which remained the same from the beginning of the movement though some ofthe elements in these ideas and practices changed in time.As for the fourth and final chapter, which mostly depend on the survey and researchresults done in the USA and European countries, here I try to focus on the organizationalstructure of the movement and the dynamics of the New Age groups as well as the social anddemographic characteristics of the movement.