İşletmelerde performans yönetimi sistemi ve hizmet işletmesinden bir örnek
Performance management in organşsations and a study or service business organsation
  1. Tez No: 207936
  2. Yazar: GÖKTUĞ GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY BİGE AŞKUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bir işletmenin başarısını doğrudan etkileyen en önemli faktör insankaynağıdır. İşletmelerde çalışanların performansının etkin olarak ölçülmesi vedikkatli bir şekilde yönetilmesi gereklidir. Bu tezde, performans yönetimi sistemininsağladığı, performans ölçümünde ve yönetiminde kullanilan, araç ve yöntemlerincelenmistir. Performans yönetimi sistemi, işletme hedeflerinin belirlenmesinde,sonuçların ölçülmesinde ve iç işleyişte anlam kazandırması açısından kapsamlı birsistemdir. İşletme yapısına uygun ve etkin bir şekilde uygulanan performansyönetimi sistemi işletme çalışanları ile ilgili planlama, kontrol, yönlendirme,değerlendirme ve geliştirme gibi çok önemli işlevleri yerine getirerek hedeflerinbaşarılmasında ve motivasyonun artmasında çok önemli rol oynar. Bu tez, bir hizmetişletmesinin 2004 yılı itibarıyle performans yönetimi sistemi uygulamalarını,performans ölçüm ve yönetim sisteminin önemini ve değerlendirme yöntemlerindenbiri olan hedeflere göre yönetim ve yetkinlik temeline dayanan değerlendirmeyönteminin adapte edilmesi ile ilgili çalışmayı içermektedir. Bu çalışmada işletmenin2004 ve 2005 performans sonuçları incelendiğinde hedeflere göre yönetim veyetkinliklere dayalı performans değerlendirme ve ödüllendirmenin sonuç odaklıçalışmayı sağladığından dolayı çalışanların ve organizasyonun başarıya ulaşması veyöneticilerin tatmini gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
The performance of human resource in an organization is the major factorthat directly influences success. The employee performance should be effectivelymeasured and carefully managed in any organization. This thesis reviewsperformance measurement and management tools and techniques offered byperformance management system. Performance management system is acomprehensive system for setting goals, measuring results and gaining insight intothe inner workings of an organization. An effectiveliy implemented performancemanagement system with the structure of organization plays an important role on thesuccess of objectives and motivation by planning, controling, coaching, evaluatingand developing the employees. This thesis includes a study of the implementation ofperformance managemet system, importance and use of performance measures andadoption of one of the performance evaluating technique named management byobjectives and perfections, in a service business organization since 2004. In thisstudy 2004 and 2005 performance results of organization shows that performancemanagement system and the performance evaluation with the technique ofmanagement by objectives and perfections and the award system makes employeesresult oriented and this brings the success of organization and the satisfaction ofmanagers.