Türk vergi sisteminde Kdv ve Ötv'nin Avrupa Birliği vergi sistemine uyumu
The harmonisation with Eu tax system of vat and excise duty of Turkish tax system
  1. Tez No: 207935
  2. Yazar: JALE BATIRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bilindigi gibi Türkiye' de, Katma Deger Vergisi Kanunu 01.01.1985 yılında,Özel Tüketim Vergisi Kanunu ise 01.08.2002' de yürürlüge girmis bulunmaktadır. Buçalısmada Türkiye' nin Avrupa Birligi' ne (AB) uyum sürecinde Katma Deger Vergisi(KDV) ve Özel Tüketim Vergilerinde ne derece uyumlu oldugunu ve yapılandegisiklikleri ortaya koymustur. Fakat, Türkiye' nin Özel Tüketim Vergisi ve KDVuygulamasının Avrupa Birligi uygulamaları ile matrah, konu, istisna ve oran açısındanbazı farklılıklara sahip oldugu görülmektedir. Çalısmanın ilk bölümünde AvrupaBirligi' nde vergi alanında gerçeklestirilen uyumlastırma çalısmalarındanbahsedilmistir. kinci bölümünde, Türkiye' de ve AB' de KDV' nin özelliklerindenbahsedilmistir. Üçüncü bölümünde Türk ve AB' de KDV oranlarının uyumundanbahsedilmistir ve karsılastırılmıstır. Dördüncü bölümde Türkiye' de ve AB' de KDVistisnalarındaki uyumundan bahsedilmistir ve karsılastırılmıstır. Besinci bölümdeTürkiye ve AB' de ÖTV' nin özelliklerinden, uyum çalısmalarından vekarsılastırmalarından bahsedilmistir. Son bölümde ise 2003, 2004 ve 2005 lerlemeRaporları' nda Türkiye' nin KDV ve ÖTV alanında gerçeklestirdigi uyumlastırmalarave yapılması gereken degisikliklere deginilmistir.
Özet (Çeviri)
As it known, in Turkey, value added tax application at 01.01.1985 and exciseduty application at 01.08.2002 was put in effect. This study examines in what extendprocess Turkish Value Added Tax (VAT) and excise duty overplas with EuropeanUnion (EU), what was changed in this area. At the end of the research, it was observedthat Turkey applied changes which should be make in this harmonisation process.However, when the Turkish practies of duties and VAT are compared with theEuropean Union practies, some differences are observed with respect to the subject,assesment, exemption and rates. In the first part, harmonisation of tax in EU has beenstudied. In the second part, quality of VAT in EU and Turkey. In the third part,harmonisation of Turkey and EU rates of VAT have been examined and werecompared. In the fourth part, harmonisation of Turkey and EU VAT exemption havebeen mention and were compared. In the fifth part, quality of excise duty in Turkey andEU, harmonisation studies and comparisons have been mention. In the last part of thisstudy, harmonisation of Turkish VAT and excise duty and what should be change in2003, 2004 and 2005 improvement report has been studied.