Safevî Devleti'nin Kuruluşu ve I. Şah İsmâîl Devri (907-930/1501-1524)
The formation of the Safavid State and Era of Shah Ismail I (907-930/1501-1524)
- Tez No: 207980
- Danışmanlar: PROF.DR. HULUSİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıs olan bu çalısmanın giris kısmında konunun amacı ve önemi belirtilmis, tez planı açıklanmıs ve konu hakkındaki kaynaklar ve arastırma eserler tanıtılmıstır. Birinci bölümde erken devir Safevî âilesinin geçmisi arastırılmıs, Safeviyye Tarîkatı'nın kurulusu ve gelisim süreci tetkîk edilmistir. Bu âilenin millî ve dinî kimliği de bu bölümün tetkîk mevzûları arasındadır. ?kinci bölümde Safevî Devleti'nin tesekkül tarihinden bahsedilmis ve Safeviyye Tarîkatı seyhlerinin ?manevî liderlikten siyasî önderliğe geçis serüveni? anlatılmıstır. Üçüncü bölümde, öncelikle ?smâîl Safevî'nin çocukluk yılları, erken devir faâliyetleri ve devletin tesîsi arastırılmıstır. Safevî Devleti'nin genisleme sürecine paralel olarak, Safevî-Seybanî ve Osmanlı-Safevî çatısmaları, aynı günlerde Sah ?smâîl'in doğuda ve batıda yürütmüs olduğu askerî ittifâk ve ticârî ortak arayısları da bu bölümün arastırma konuları arasındadır. Son kısımda Sah ?smâîl iktidârının son on yılı boyunca meydana gelen siyasî olaylar, Sah ?smâîl'in siyasî kisiliği, sâirliği, edebî muhiti ve kendinden sonraki devirlerde yasamıs olan sâirler üzerinde bırakmıs olduğu edebî tesîrler incelenmistir. Ekler kısmında, konuyla ilgili üç resim ve iki minyatür verilmistir
Özet (Çeviri)
Being prepared as a master thesis, in the introduction of this work, the significance and aim of the topic has been shown, beside this, thesis plan and related references and studies has been introduced. In the first part of the work, we have analysed the early era of Safavid dynasty and studied formation and expansion process of Safavid Sect. The national and religious identity of this dynasty is among related researches of this section. In the second part, the history of formation of Safavid State has been explored and the path of transition of Safavid Sect?s sheikhs from spiritual leadership to politic leadership described. In the third part, the childhood of Ismail Safavid has been narrated firstly and his early activities, the establishment of state has been treated of. In parallel to the expansion of Safavid State, subjects regarding, Safavid-Sheibanid and Ottoman-Safavid conflicts, Shah Ismail?s efforts towards military alliance and mutual economic pursuits in the West and East of the same period has been described in this section. In the last section, the political events of the last ten years of Shah Ismail?s reign, his political personality, poetship, literary environment and his literary impacts on the poets following his era have been analysed. In the Appendixes, we enclosed three drawings and two miniatures that concern out topic