Ekonomi ve enerji politikaları kapsamında Türkiye Azerbaycan ilişkileri (1991-2005)
Economical and energy relations between Turkey and Azerbaijan (1991-2005)
  1. Tez No: 208014
  2. Yazar: TUFAN EKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DERVİŞ KILINÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Azerbaycan, Türk Dünyasındaki ülkeler arasında dili, kültürü ve coğrafyası bakımından Türkiye'ye en yakın olan Türk Cumhuriyetidir. Aynı zamanda Türkiye'nin ilişkiler bakımından da en yakın olduğu Türk Cumhuriyetidir. Bu tez çalışmasında, Azerbaycan'ın 1991 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonraki dönemde Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ekonomi ve enerji alanlardaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde Azerbaycan'ın coğrafyası, adı, nüfusu ve tarihi hakkında genel bilgi verilmiştir. Birinci bölümde özellikle Azerbaycan'ın ekonomik özellikleri ve bağımsızlığını kazanmasından sonraki dönemdeki ekonomik gelişimi de okuyucuya ayrıntılı olarak aktarılmıştır. Bu sayede, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ekonomik ilişkilerin ve bu ilişkilerdeki artma, azalma gibi eğilimlerin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. İkinci bölümde, petrol ve doğal gaz haricindeki diğer hammadde, ürün ve ticari malları kapsayacak şekilde iki ülke arasındaki ekonomi ve ticaret ilişkileri stratejik ve rakamsal yönden incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde, bahse konu ilişkilerde karşılaşılan sorunlara, bu sorunların çözümü için tavsiyelere ve ilişkilerin kanuni dayanaklarına da değinilmiştir. Üçüncü bölüm, Türkiye-Azerbaycan arasındaki enerji ilişkileri bölümüne giriş niteliğindedir ve enerji hakkındaki büyük resmi okuyucuya göstermek amacıyla yazılmıştır. Enerjinin genel olarak önemi, enerji ihtiyacı, enerji konusundaki mücadeleler ve Azerbaycan'ın da içinde olduğu Hazar Bölgesi'nin enerji yönünden önemi okuyucuya aktarılmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye-Azerbaycan arasındaki enerji (petrol ve doğal gaz) ilişkileri, bu ilişkilerin stratejik önemi, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattının tarihçesi, özellikleri, önemi ve Rusya Federasyonu'nun konu hakkındaki karşı politikaları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, Türkiye ve Azerbaycan'ın uyguladığı enerji politikaları tahlil edilmiştir
Özet (Çeviri)
Azerbaijan is the the closest Turkish Republic in the Eurasia when the language, culture, geography viewpoints are taken into consideration. At the same time, Turkey has the the most intensive relations with Azerbaijan when all the Turkish Republics in the Middle Asia are taken into account. The economical and energy relations between Turkey and Azerbaijan in the time frame of 1991-2005 are studied in this thesis. This period starts when Azerbaijan gained its independence in the year 1991. Information about Azerbaijan?s geography, name, population and history is presened to the reader in the introduction chapter. General information about Azerbaijan?s economy and detailed information about Azerbaijan?s economical development after the year 1991 is also presented in the first chapter. The purpose of this is to make the reader understand the underlying facts of the economical relations between Turkey and Azerbaijan and the reasons for increasing/decreasing tendencies in the economical relations. In the second chapter, the ecomical relations between the two countries excluding oil and natural gas is examined in the strategical importance and numerical points of view. Furthermore, the problems encountered in the relations, recommendations about the solutions and the legal basis of the economical relations are presented in this chapter. Third chapter is written as an introduction to the chapter of energy relations between Turkey and Azerbaijan. The purpose of this chapter is to make the reader aware of the big picture about energy. General importance of energy, need and struggle for energy, the importance of the Caspian Sea Region, which also includes Azerbaijan, in the energy point of view are the other subjects that have been presented to the reader in the third chapter. In the fourth chapter, energy (oil and natural gas) relations between Azerbaijan and Turkey, the strategical importance of the relations, brief history of the Baku-Tiblisi-Ceyhan Crude Oil Pipeline (BTC), the importance and the properties of BTC and the counter politics of Russian Federation against BTC are examined.